OKS podporuje integračné snahy Ukrajiny

Občianska konzervatívna strana (OKS) odsudzuje pokračujúcu brutálnu a ničím nevyprovokovanú ruskú agresiu proti Ukrajine a vníma ju ako otvorený návrat Ruska k imperializmu z čias Sovietskeho zväzu. Správanie sa dnešného Putinovho Ruska potvrdzuje, že NATO je jedinou spoľahlivou garanciou bezpečnosti slobodných a demokratických krajín v Európe.

OKS podporuje dlhodobé integračné snahy Ukrajiny o začlenenie medzi krajiny Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Vo svetle ruskej agresie voči Ukrajine a okupácie časti jej územia ruskou armádou sa ukazuje potreba podporiť slobodný a demokratický vývoj Ukrajiny otvorením perspektívy jej budúceho členstva nielen v EÚ, ale aj v NATO.

OKS oceňuje jasnú zahranično-politickú orientáciu súčasnej slovenskej vlády, ktorá potvrdzuje medzinárodné postavenie Slovenska ako hodnotovo dôveryhodného partnera v euro-atlantických štruktúrach, vrátane pomoci, ktorú Slovensko ponúka nášmu susedovi, Ukrajine, a jej obyvateľom utekajúcim pred zločinmi ruských okupantov.

OKS odmieta snahy o príklon k neliberálnej demokracii

OKS považuje pokračujúce vyhrocovanie sporov v rámci vládnej koalície Igorom Matovičom za zničujúce pre ďalšiu dôveryhodnosť vlády a možnosť uskutočňovania jej programu zmien tak potrebných pre krajinu po predchádzajúcich vládach Ficovho Smeru.

OKS odmieta vydávanie tzv. prorodinných opatrení ministra financií Igora Matoviča za protiinflačný balíček. Tieto opatrenia nepomáhajú adresne v prvom rade tým, ktorým pomôcť treba, podkopávajú udržateľnosť verejných financií, majú byť financované na úkor samospráv, boli schvaľované bez predchádzajúceho riadneho pripomienkového konania v neodôvodnenom skrátenom legislatívnom konaní a za podpory fašistov.

Rozdeľovanie spoločnosti a politikov na prorodinných a protirodinných považuje OKS za falošnú dilemu a spoločne s množiacimi sa verbálnymi útokmi na nezávislé médiá a inštitúcie v tom vidí pokračujúcu inšpiráciu Viktorom Orbánom a jeho príklonom k neliberálnej demokracii. OKS stojí v tomto spore jasne na strane princípov liberálnej demokracie.

Republikový snem Občianskej konzervatívnej strany v Novej Bani dňa 18. júna 2022.

Comments

Komentáre