BRATISLAVA-STARÉ MESTO, 27. júna 2022 – Starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová dnes oznámila, že v nadchádzajúcich komunálnych voľbách sa bude opätovne uchádzať o post starostky mestskej časti.

Za mojím rozhodnutím je presvedčenie, že vo vedení je dôležitá kontinuita. S mojím tímom sme zrealizovali veľa dobrých projektov v školstve, v oblastiach sociálnej starostlivosti a zveľaďovania verejného priestoru, to všetko samozrejme pri dodržaní zdravej finančnej disciplíny. Mnoho ďalších sme rozbehli a chceme ich dokončiť,“ uviedla Z. Aufrichtová. Do boja o starostovské kreslo vstupuje s podporou strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Občianska konzervatívna strana (OKS), NOVA, KDH, Za ľudí a Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska.

Úradujúca starostka ohlásila svoju kandidatúru spoločne s predstaviteľmi podporujúcich strán. Župan Bratislavského samosprávneho kraja a krajský predseda SaS Juraj Droba jej pri tej príležitosti vyjadril podporu s tým, žeide o logické pokračovanie pevného partnerstva medzi OKS a SaS a spomenul tiež jej začiatky, keď ako pracovníčka bratislavského magistrátu verejne upozornila na netransparentné pôsobenie vtedajšieho vedenia mesta. Poukázal tiež na to, že ako župan Bratislavského samosprávneho kraja oceňuje výsledky aktuálneho vedenia Starého Mesta, ktoré je v mnohom špecifickou mestskou časťou a na základe toho ju SaS podporuje ako kompetentnú kandidátku na starostku Starého Mesta.“

Predseda OKS Ondrej Dostál poďakoval súčasným poslankyniam miestneho zastupiteľstva Soni PárnickejViere Satinskej a zároveň predstavil ich nástupníčky. O možnosť ovplyvňovať dianie v Starom Meste zabojujú za OKS Zuzana Demjanová, Svetlana WaradzinováVeronika Jankovičová.

Podľa podpredsedníčky Za ľudí Jany Žitňanskej si Staré Mesto zaslúži dobrú starostku a dobrých poslancov. Napätie panujúce v miestnom zastupiteľstve vnímala aj ona ako Staromešťanka, ale výsledky hovoria samé za seba, nepotrebujem experimentovať či vsádzať na niečo nové, ale chcem vsadiť na niekoho osvedčeného,“ povedala okrem iného Žitňanská. Teším sa, že Staré Mesto bude mať ženu starostku, pretože som presvedčená, že ženy v politike dokážu prinášať iný pohľad a dokážu vďaka tomu posúvať riešenie problémov dopredu,“ dodala na záver podpredsedníčka Za ľudí.

Martina Uličná z KDH zdôraznila potrebu spájania síl a podporu úradujúcej starostke: Sme presvedčení, že Zuzana Aufrichtová je žena vyznávajúca pravé hodnoty, na základe ktorých sa rozhoduje v každej situácii a svoje vzdelanie a skúsenosti vie adekvátne využiť v komunikácii s ľuďmi a v záujme všetkého, čo v Starom Meste potrebujeme. Je garanciou toho, že ani v ťažkých časoch sa nebude Staré Mesto zadlžovať a som presvedčená, že je garanciou ďalšieho napredovania mestskej časti, dodala aktuálna vicestarostka mestskej časti.

Anna Andrejuvová z NOVA povedala, že hnutie podporilo Zuzanu Aufrichtovú pred štyrmi rokmi a robí to aj teraz – na základe dobrých skúseností s jej prácou. Ocenila napríklad, žeZuzana Aufrichtová dokázala ako starostka Starého Mesta aj ako mestská poslankyňa vyrokovať finančnú kompenzáciu pre sociálne veci, ktoré zabezpečuje Staré Mesto namiesto magistrátu.“

K najúspešnejším projektom realizovaným počas volebného obdobia patria rozsiahle rekonštrukcie a modernizáciu všetkých základných a materských škôl, pričom v obnovách sa ďalej pokračuje. Staré Mesto navyšuje kapacity škôl a škôlok, v júli sa začína realizácia nadstavby ZŠ Dubová, ktorej súčasťou je aj revitalizácia školského športového areálu. K veľkým realizáciám patria vybudovanie a spustenie prevádzky Zariadenia opatrovateľskej služby Seniorcentra Staré Mesto, revitalizácia verejných priestorov (Blumentálska ulica, Rázusovo nábrežie, Vajanského nábrežie, participačný projekt obnovy zóny Panenská a okolie a i.). Dôležitou oblasťou záujmu sú klimatické zmeny a reagovanie na nezačal sa zber dát na spustenie prvej nízkoemisnej zóny v Starom Meste –, samospráva realizuje vodozádržné opatrenia. Veľkou témou je vysádzanie drevín – Staré Mesto rozbehlo projekt náhradnej výsadby stromov na súkromných pozemkoch (projekt Môj Strom v Starom Meste).

Počas starostovania Zuzany Aufrichtovej bolo zriadené oddelenie projektov a strategického riadenia čím sa významne zefektívnila projektová činnosť úradu. Tá napriek obmedzenému rozpočtu narastá – Staré Mesto totiž využíva všetky príležitosti a projekty sa úspešne darí realizovať z externých zdrojov (príkladom je nadstavba ZŠ Dubová, rekonštrukcia Blumentálskej ulice a iné nákladné projekty).Všetko sú to projekty takpovediac do kameňa neponúkam virtuálnu realitu, vizualizácie, či nesplniteľné plány, ale riadny a poctivý výkon a výsledky, povedala Aufrichtová.

Staromešťania, ale aj návštevníci centrálnej časti hlavného mesta zaznamenali inovatívny prístup ku kultúrnym podujatiam. Pestrosť, multižánrovosť, návštevnosť a kvalita. To sú hodnoty, ktoré návštevníci oceňujú, spolu s rozptýlenosťou, keď sa kultúrne podujatia nekonajú výlučne na najnavštevovanejších uzloch mesta, ale idú za komunitami tam, kde žijú a pôsobia Staromešťania.

Komunitám a obyvateľom v Starom Meste pomáha mestská časť v ich úsilí zlepšiť vzhľad verejných priestorov prostredníctvom neinvestičného Fondu Fridricha Weinwurma. Ide o konkrétnu finančnú podporu napríklad pri renovácii historických brán alebo zveľaďovaní predzáhradiek, čistení nelegálnych graffiti a pod.

Za štyri roky zaznamenalo Staré Mesto a jeho spravovanie výrazný hodnotový rast. Ten posunul samosprávu na úroveň vyspelých európskych samospráv. Hovorím o hospodárnosti, transparentnosti a otvorenosti, čo sú hodnoty, s ktorými som do komunálnej politiky vstupovala. S odborným tímom sme tieto ideály premenili na realitu,“ dodáva aktuálna starostka Starého Mesta. Na Staré Mesto sme priniesli zmenu – hospodárnosť, transparentnosť a záujem o občana v prvom rade a úrad na ktorom neexistuje „náš človek. Je mi jasné, že táto zmena nie každému vyhovuje a vnímam poľutovaniahodný a nevídaný nárast nepravdy a manipulácií. Úrodnou pôdou sú predovšetkým sociálne siete, priznala starostka.

Mestská časť Bratislava-Staré Mesto sa pod vedením Zuzany Aufrichtovej zaradila medzi päť excelentných samospráv – získala ocenenie ELoGE Slovensko 2020 – Zabezpečenie dobrej správy vecí verejných. Označenie pre vynikajúce samosprávy Starému Mestu podľa referenčných kritérií tohto európskeho programu udelilo OZ Dobrý úradník ako akreditovaný partner Rady Európy a Ministerstva vnútra SR.

Koalícia strán a hnutí Sloboda a Solidarita (SaS), Občianska konzervatívna strana (OKS), NOVA, KDH, Za ľudí a Zmena zdola – Demokratická únia Slovenska nominuje na poslancov Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava-Staré Mesto tieto osobnosti:

Martin Barto, Peter Paulis, Halina Makovníková (volebný obvod 1);

Peter Osuský, Tomáš Gál, Diana Marek (volebný obvod 2);

Halka Ležovičová, Ľubomír Boháč, Ľubomír Lapšanský (volebný obvod 3);

Ľubica Muránska, Anna Andrejuvová, Miroslav Vrábel (volebný obvod 4);

Martina Uličná, Svetlana Waradzinová, Tomáš Oparty (volebný obvod 5);

Ondrej Dostál, Monika Klobušická, Peter Reiner (volebný obvod 6);

Martin Winkler, Zuzana Demjanová, Veronika Jankovičová, Milan Remiš (volebný obvod 7);

Michal Želonka, Peter Blaškovits, Albert Otruba (volebný obvod 8).

Comments

Komentáre