Bratislava, 1. marca 2022 – Poslanci NR SR Ondrej Dostál, Radovan Kazda a Ján Benčík vyzývajú generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby ukončil spoluprácu s ruskou generálnou prokuratúrou.

 „Už minulý rok sme upozorňovali generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že je vrcholne nevhodné, aby sa generálny prokurátor Slovenskej republiky, členskej krajiny EÚ, stretával s generálnym prokurátorom Igorom Krasnovom, keďže ide o osobu, ktorá bola v apríli 2021 Radou EÚ zaradená na globálny sankčný režim v oblasti ľudských práv z dôvodu jeho úlohy pri svojvoľnom zatknutí, stíhaní a odsúdení Alexeja Navalného, ako aj pri potláčaní pokojných protestov v súvislosti s nezákonným zaobchádzaním s Alexejom Navaľným,“ uvádza predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS).

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka však vo svojich cestách do Ruska za Igorom Krasnovom pokračoval aj začiatkom tohto roka, kedy počas svojej zahraničnej pracovnej cesty v Moskve okrem iného v mene generálnej prokuratúry SR dohodol s generálnym prokurátorom Ruskej federácie Igorom Krasnovom program spolupráce týchto inštitúcií na roky 2022 a 2023.

 „V čase, keď sme svedkami ničím nevyprovokovanej brutálnej agresie a vojenskej invázie Putinovho Ruska na Ukrajinu, reaguje celý slobodný demokratický svet ukončením spolupráce s Ruskou federáciou. Vyzývame preto Maroša Žilinku, aby sa pridal k izolácii agresora a bezodkladne vypovedal dohodu a program spolupráce, ktoré generálna prokuratúra SR má uzavreté s generálnou prokuratúrou Ruskej federácie,“ uvádza poslanec NR SR Ján Benčík (klub SaS).

„Komunikáciu s hlavami partnerských orgánov prokuratúr v zahraničí, vrátane Ruskej federácie, považujem za nevyhnutný a prínosný na naplnenie spoločného cieľa, ktorým je ochrana zákonnosti aj v globálnom meradle,“ vyhlásil Maroš Žilinka po návrate z Ruska začiatkom tohto roka.

„Dnes, keď sme v reakcii na agresiu Putinovho Ruska svedkami čoraz tvrdších ekonomických sankcií a bezprecedentnej izolácie nielen na inštitucionálnej úrovni, ale i spontánnej vlny v športe a kultúre, je najvyšší čas, aby sa v mene ,ochrany zákonnosti‘ pridala aj generálna prokuratúra a nepokračovala ďalej v spolupráci s inštitúciou režimu, ktorý pácha vojnové zločiny,“ uzatvára podpredseda OKS a poslanec NR SR Radovan Kazda (klub SaS).

 

Foto – GP SR | Ruský generálny prokurátor Igor Krasnov a slovenský generálny prokurátor Maroš Žilinka pri podpise programu spolupráce. 

Comments

Komentáre