Za predsedu novovzniknutej Občianskej konzervatívnej strany zvolil jej dnešný ustanovujúci snem jednomyseľne nezávislého poslanca NR SR Petra Tatára. Vo vedení strany ktorú zakladajú bývalí členovia Demokratickej strany sú ďalej podpredsedovia Peter Osuský (vnútorné a vonkajšie politické vzťahy) František Šebej (zahraničná a bezpečnostná politika) Juraj Lang (regionálna politika) a René Bílik (vnútorná výstavba strany).

Líder občianskych konzervatívcov sa dnes pred novinármi odmietol vyjadriť k tomu či si strana trúfa získať v budúcoročných parlamentných voľbách päťpercentnú podporu potrebnú pre vstup do NR SR alebo sa jej zástupcovia budú uchádzať o poslanecké mandáty v spolupráci s iným politickým subjektom. „Teraz nás čaká politická práca v oblasti výstavby strany a tvorby programov a práca v oblasti etablovania politickej strany na verejnej politickej scéne“ povedal Tatár.

Za najbližších partnerov OKS považuje KDH a SMK spoluprácu s SDKÚ však odmietajú pretože ju považujú za nespoľahlivého partnera. Občianski konzervatívci sa hlásia k reformám takže v budúcnosti rozhodne nepodporia prípadnú protireformnú vládu za akú by považovali vládu HZDS SDĽ SNS a Smeru. Rovnako nezíska podľa Tatára podporu ani budúci kandidát na prezidenta alebo ombudsmana ktorý má komunistickú minulosť.

Šesťdesiati dvaja delegáti snemu schválili stanovy strany. Členom OKS sa podľa nich nemôže stať bývalí funkcionár KSS alebo KSČ ktorý pôsobil na okresnej alebo vyššej úrovni občianski demokrati nechcú mať vo svojich radoch ani bývalých príslušníkov Ľudových milícií pracovníkov alebo spolupracovníkov ŠtB.

V Memorande občianskych konzervatívcov s názvom Politika do každého počasia sa nová pravicová strana deklaruje ako konzervatívna strana čo však nemá znamenať opozíciu voči reformám „ale poctivú koncepciu reforiem ktorých programom je nastolenie osvedčeného“. Ako konzervatívna strana zdôrazňuje potrebu tradície autority úcty voči trvalým pravdám a hodnotám uznáva hodnoty rodiny náboženstva súkromného vlastníctva vlády zákona slobodnej ekonomiky a zastupiteľskej demokracie.

Snem ďalej zvolil programového predsedu strany ktorým je exposlanec NR SR Peter Zajac a ústredného tajomníka strany ktorým sa stal bývalý predseda bratislavskej krajskej rady DS Ondrej Dostál. Ústredný tajomník bude zároveň fungovať aj ako hovorca občianskych konzervatívcov. Ďalších štyroch členov jedenásťčlenného predsedníctva by mala zvoliť republiková rada strany ktorá sa zíde vo februári budúceho roka. Do tohto termínu by mali byť dobudované vnútorné štruktúry strany.

Delegátov snemu prišli pozdraviť podpredseda SMK László Gyurovszký a predseda poslaneckého klubu KDH František Mikloško. Politický subjekt OKS zakladajú bývalí členovia DS. Rady občianskych demokratov opustili v máji tohto roku pre názorové a hodnotové nezhody s novým vedením DS ktoré reprezentuje jej líder Ľudovít Kaník. OKS vzniklo z neformálneho názorového združenia Občianskeho konzervatívneho spoločenstva ktoré bolo založené 19. mája 2001 v Martine. O jeho premene na politickú stranu rozhodlo celoslovenské zhromaždenie 10. novembra vo Zvolene.

Comments

Komentáre