My členovia OKS sme stranou reforiem. Boli sme pri zmene režimu v roku 1989. Od roku 1989 sme boli pri každej reforme. Keď nastúpil Mečiarov režim boli sme jeho najdôslednejšími kritikmi. Uvedomovali sme si potrebu rýchlych a dôsledných reforiem pripravili sme ich a presadili do volebného programu SDK aj do vládneho programu.

Prvý a čiastočne aj druhý rok pôsobenia tejto vlády kým mal reformný program rešpekt sme dokázali reformy presadzovať. Zvýšili sme podiel majetku štátu do privatizácie znížili sme dane presadili sme ekonomické a protikorupčné zákony. Potom sa začalo koaličné politické kupčenie kompromisy zvíťazili nad reformami a reformy prestali byť dôveryhodné. Upozorňovali sme na to márne. Potvrdili to však výsledky regionálnych volieb v ktorých vládna koalícia s výnimkou SMK a KDH neuspela.

Preto sme sa rozhodli znovu vstúpiť na politickú scénu. Chceme sa uchádzať o dôveru voličov dvoma podstatnými vecami.

1. chceme obnoviť dôveru v reformy
2. chceme robiť poctivú politiku.

Robíme takúto politiku už 12 rokov a pri tejto politike chceme zostať. Nechceme zmeniť politické obsahy za obaly a politické kšefty. S touto ponukou sa OKS obracia na voliča. OKS záleží na voličovi ktorý má záujem o inú politiku ako je v súčasnosti prevažujúca politika politického kupčenia.

Obraciame sa na tých voličov o ktorých sme sa opierali od roku 1989 ktorí spolu s nami zvádzali zápas s mečiarizmom v rokoch 1994 1998 a ktorí ešte stále chcú návrat poctivej politiky a obnovu dôvery v reformy.

Ešte v tomto volebnom období považujeme za potrebné presadiť začatie dôchodkovej reformy ochranu súkromného vlastníctva a súkromných roľníkov ústavný zákon o konflikte záujmov ako dôležitý prvok v zápase proti korupcii zakotvenie pomerného volebného systému do ústavy v záujme stabilizácie volebného systému a pokračovanie v odstraňovaní nadvlády štátu nad občanom v ekonomike najmä v daňovej oblasti a občianskom živote úpravou zákona o správnom konaní. S týmito iniciatívami vystúpia naši poslanci v NR SR.

Pripravíme volebný program ktorý bude zahŕňať program reforiem v ekonomike zdravotníctve školstve dôchodkovej a sociálnej oblasti vysokom školstve médiách dotiahnutie reformy verejnej správy a obnovu tradičných hodnôt vo verejnej morálke a politike.

Po voľbách OKS nebude podporovať žiadnu vládu ktorá nebude reformná. OKS nebude podporovať žiadnu vládu s účasťou protireformných strán (HZDS SDĽ SMER SNS).

Ak po voľbách vznikne protireformná vláda OKS je pripravená na rolu tvrdého kritika a kontrolóra takejto protireformnej vlády.

OKS nebude podporovať žiadneho kandidáta na post prezidenta s komunistickou minulosťou. OKS nebude podporovať žiadneho kandidáta na ombudsmana s komunistickou minulosťou.

OKS má záujem spolupracovať so spoľahlivými partnermi za akých považujeme SMK a KDH ktorí najviac podporovali reformy a dodržiavajú vzájomné politické dohody.

Ustanovujúci Republikový snem OKS
v Bratislave dňa 8. decembra 2001

Comments

Komentáre