title=

„Vzdelané Slovensko bude úspešné“ hlása tvár Ivana Mikloša z volebných novín SDKÚ-DS. Hovorí o tom že zvyšovanie objemu peňazí z verejných zdrojov do vzdelania je už dnes možné. To je fajn. Hovorí že dať do školstva viac peňazí bezo zmeny by neviedlo k nijakému výsledku. To je fakt. Chce aby naši ľudia mali lepšie vzdelanie a boli schopní vyvíjať nové technológie. Tomu sa dá porozumieť. Ponúka školám viac počítačov. To je užitočné.

Ale to všetko nie je reforma vzdelávania. Môžem sedieť pri počítačí ale keď si neviem informáciu vybrať a usporiadať (hovorí sa tomu selekcia a kombinácia) nebudem sa vedieť kompetentne rozhodovať a konať. Na to musím porozumieť textu. Aby som sa vedel lepšie orientovať vo svete a správnejšie sa rozhodovať vo svojom živote.

Záhadou vzdelanostnej ekonomiky ktorá sa vydáva za reformu vzdelávania je to že je medveďom čo nie je medveďom: tvári sa ako reforma vzdelávania ktorou nie je. Alebo ináč: Slovensko bude úspešné až vtedy keď budú ľudia hovoriť poctivo pravdu a nevydávať za ňu jej zdanie.

Dobrú noc.

Comments

Komentáre