Dilema

Robert Fico bude mať v najbližšej dobe drobný problém. Keď navštívil „pracovne“ Bielorusko nechal sa počuť že vlastne o nič nejde veď u Lukašenka si podáva kľučky celý svet a v podstate nikto nič proti nemu nemá.

Včerajšie rozhodnutie Európskej rady neudeľovať víza nikomu z Lukašenkovej administratívy od posledného šoféra či sekretárky až po samotného Lukašenka hovorí o tom že asi proti Lukašenkovmu režimu predsa len v EÚ niečo majú. Napríklad si na rozdiel od Roberta Fica myslia že Lukašenko je diktátor ktorý necháva mlátiť opozíciu. Že je to človek ktorý zmanipuloval voľby najprv likvidáciou možností opozície viesť akúkoľvek predvolebnú kampaň a potom ešte pre istotu zmanipuloval aj volebné výsledky. Že je to človek s ktorým sa nebude jednať pretože s darebákmi sa nevyjednáva.

Robertovi Ficovi to zrejme nevadí natoľko ako jeho kolegom zo socialistickej internacionály ktorí sa na rozhodnutí Európskej rady podieľali. Takže si bude musieť vybrať z troch možností. Buď sa postaví jasne na stranu demokracie a slobody alebo na stranu Lukašenka Ševca a súdružky Bollovej. Alebo sa bude naďalej pohybovať v sivej zóne nejasných a nejednoznačných vyjadrení v snahe nenahnevať európskych partnerov a súčasne udržať dojem že ten starý režim za ktorým časť jeho potenciálnych voličov stále smúti v Bielorusku funguje a môže byť tou toľko hľadanou treťou cestou ktorou by sa SMER vo vláde mal uberať.

Zrejme je táto celá dilema len pekným divadielkom. Ak budeme totiž brať za bernú mincu Ficove činy a nie slová tak je úplne jasné čo si myslí o boľševikovi Lukašenkovi bití opozície a manipulácií volieb. Ak ho voliči nezastavia tak si tu všetci môžeme povedať tak akurát

Dobrú noc.

Comments

Komentáre