Dnes sa v Šamoríne uskutoční pohreb Károlyho Tótha, ktorý po dlhej a ťažkej chorobe zomrel v sobotu vo veku 57 rokov. V novembri 1989 bol zakladateľom a prvým predsedom Maďarskej nezávislej iniciatívy.

MNI bola prvá demokratická politická formácia v novodobej demokratickej histórii Slovenska, ktorá sa začína novembrom 1989. MNI vznikla 18. novembra 1989. VPN, s ktorou MNI úzko spolupracovala, vznikla až o deň neskôr, 19. novembra 1989.

Navrhol som preto, aby si dnes parlament minútou ticha uctil pamiatku jedného z mužov Novembra 89.
Nakoniec sa minúta ticha uskutočnila, ale bola to zrejme jedna z najbizarnejších minút ticha v slovenskom parlamente.

1. Obvykle sa o minúte ticha nehlasuje, o tejto sa hlasovalo. Kotlebovci boli proti, SNS a niektorí smeráci sa zdržali, ale viac nás bolo za. Návrh prešiel.

2. Minútu ticha sme však nedržali hneď, ale až po ďalších procedurálnych návrhoch. Čiže po zhruba štvrťhodine hádky medzi koalíciou a opozíciou.

3. Po faktických poznámkach predseda parlamentu Danko zvolal poslanecké grémium a na minútu ticha zabudol. Museli sme mu to pripomenúť.

4. Až potom sa uskutočnila. Nestopoval som to, ale mám silný pocit, že táto „minúta“ mala do 60 sekúnd dosť ďaleko.

5. Počas minúty ticha zo sály odchádzali fašistickí poslanci. Niežeby mi tu chýbali. Práve naopak.
Je mi ľuto, že sme si pamiatku Károlyho Tótha nedokázali v parlamente pripomenúť dôstojnejšie. Určite by si to zaslúžil.

Károly Tóth bol významným maďarským intelektuálom, zakladateľom a prvým riaditeľom Fórum inštitútu pre výskum menšín a zakladateľom Okrúhleho stola Maďarov na Slovensku. Ako jeden z mužov Novembra 89 sa zaslúžil o našu slobodu.

Česť jeho pamiatke!

Ondrej Dostál

predseda OKS

poslanec NR SR

 

Súvisiace informácie:

Hlasovanie o minúte ticha
Fórum inštitút: Zomrel Károly Tóth
Denník N: 
Zomrel Károly Tóth, jeden z najvýznamnejších slovenských Maďarov

Zdroj použitej sprievodnej fotografie Károlyho Tótha je foruminst.sk.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.