V piatok sme sa v Tbilisi stretli s dvoma predstaviteľmi gruzínskej strany Girchi. Girchi je dôsledne pravicová, klasicky liberálna až libertariánska strana a v 150-členom gruzínskom parlamente má štyroch poslancov. Keď som uvažoval, ktorá strana na Slovensku by sa najviac podobala na gruzínsku Girchi, vyšlo mi z toho, že OKS, ak by bol jej predsedom Tibor Takáč.

Tiborovi by sa určite páčilo, keby sme mu pri našom najbližšom stretnutí porozprávali, že v Gruzínsku existuje strana úplne podľa jeho gusta. Už mu to však povedať nestihneme. V noci z piatka na sobotu náš priateľ Tibor prehral svoj boj s ťažkou chorobou a navždy nás opustil.

Tibor Takáč bol v roku 2001 zakladajúcim členom Občianskej konzervatívnej strany (OKS), od začiatku až do svojej smrti viedol jej košickú krajskú organizáciu, niekoľko rokov bol členom Predsedníctva a podpredsedom OKS. Ťahal to s nami celý ten čas. A naozaj ťahal. Pred OKS bol členom Demokratickej strany, kde sa naše cesty stretli prvýkrát. A pred DS bol od Novembra 89 členom hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Tibor bol skrátka celý život na správnej strane. A bol tam úplne prirodzene a bez najmenšieho zaváhania.

Tibor bol človek jasných a vyhranených postojov, ktoré dokázal otvorene a viditeľne prezentovať. Bol to pravičiar ako remeň, bol milovníkom slobody, nemal rád, keď sa štát staral do vecí, do ktorých sa starať nemusí. Bol veľkorysý, úprimný, čestný, aktívny, vždy pripravený pomôcť. Jeho šarm a zmysel pre humor boli jeho poznávacou značkou. V jeho prítomnosti sa človek jednoducho musel cítiť dobre.

Odkedy som sa v sobotu ráno dozvedel tú smutnú správu, musím myslieť na to, že môj život už nebude ako doteraz. Pocit, že sa párkrát do roka na niekoľko hodín stretnem s Tiborom a budem s ním môcť prehodiť pár slov, zasmiať sa na jeho ostrovtipe a tešiť z jeho prítomnosti, patril až doteraz k jednej z mojich životných istôt. Minulý týždeň som o ňu prišiel.

Neprišiel som však o radosť z toho, že som Tibora mal možnosť spoznať, priateliť sa s ním a mať ho viac ako dve desaťročia vo svojom živote. Budeš nám všetkým chýbať.
Odpočívaj v pokoji, priateľu!

Posledná rozlúčka s Tiborom Takáčom sa a uskutoční v Dome smútku v Rožňave v stredu 2. augusta 2023 o 14.30 h.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.