Podali sme trestné oznámenie vo veci podozrení z účasti vysokých predstaviteľov strany SMER-SD a Ficovej vlády v kauze daňových podvodov DPH. Zároveň sme Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií zaslali podnet na začatie konania proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi.

Dnes sme podali trestné oznámenie vo veci podozrení z účasti vysokých predstaviteľov strany SMER-SD a Ficovej vlády v kauze daňových podvodov DPH. Trestné oznámenie vychádza z informácií, ktoré boli zverejnené v najnovšom vydaní týždenníka Trend. Trestné oznámenie sme doručili na Generálnu prokuratúru SR, aj na Národnú kriminálnu agentúru, Národnú protikorupčnú jednotku.

Podnet na prešetrenie podozrenia z možného spáchania viacerých trestných činov, k spáchaniu ktorých mohlo podľa nášho názoru prísť v súvislosti s konaním, ktoré je opísané v článku Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH, ktorého autorkami sú Xénia Makarová a  Zuzana Petková a ktorý bol uverejnený v týždenníku Trend vo vydaní zo dňa 27. januára 2016.

V predmetnom článku sa opisuje vyšetrovanie rozsiahlych daňových podvodov reťazca spoločností z východného Slovenska, ktorými bol štát prostredníctvom neoprávneného čerpania nadmerných odpočtov DPH týmito firmami pripravený najmenej o 75 miliónov eur. Týždenník Trend sa v článku opiera o informácie, ktoré vyzerajú ako vyšetrovací spis. V týchto informáciách hlavný aktér podvodov Milan Chovanec spomína prepojenia na vysokých predstaviteľov strany SMER – SD a vlád Roberta Fica. Konkrétne ide o nasledovné osoby:

  1. Robert Kaliňák, minister vnútra v prvej, aj v druhej vláde R. Fica, podpredseda strany SMER – SD,
  2. Ján Počiatek, minister financií v prvej vláde R. Fica, minister dopravy v druhej vláde R. Fica,
  3. Stanislav Kubánek, predseda krajskej organizácie strany SMER – SD v Prešovskom kraji, člen Predsedníctva strany SMER – SD,
  4. Jozef Buček, štátny tajomník ministerstva vnútra v prvej, aj v druhej vláde R. Fica, člen Predsedníctva strany SMER – SD.

V predmetnom článku sa uvádza: „Podľa výpovedí M. Chovanca sa mali ľudia zo Smeru podieľať na krytí podvodov, vybavovať veci na daňových úradoch či polícii, pričom M. Chovanec hovorí aj o províziách v prospech strany.“  Článok vychádza aj z odpočúvaných telefonátov z obdobia prvej vlády R. Fica, ktoré majú tieto prepojenia potvrdzovať.

***

Zároveň sme dnes Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií zaslali podnet na začatie konania proti predsedovi vlády Robertovi Ficovi. V podnete upozorňujeme, že jeho konaním v súvislosti so zasielaním oznámení o vratkách za plyn mohlo prísť k zneužitiu prostriedkov štátneho rozpočtu na volebnú kampaň strany SMER-SD a k porušeniu povinností a obmedzení, ktoré predsedovi vlády vyplývajú z ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

Namietaného porušenia zákonom stanovených povinností a obmedzení sa podľa nášho názoru Robert Fico mohol dopustiť tým, že vratky za plyn, ktoré budú stáť štátny rozpočet cca. 47 miliónov eur, využil v rámci prebiehajúcej kampane svojej strany SMER-SD. Poštovné na listy za plynové vratky bude stáť ďalší cca. 1 milión eur. Dňa 27. januára 2016 Robert Fico osobne zaniesol na poštu prvé poštové zásielky a využil návštevu pošty na brífing a prezentáciu svojej aktivity.

Kým samotné rozhodnutie o vratkách za plyn možno vnímať aj ako predvolebnú kampaň strany SMER-SD za štátne peniaze, aj ako vecné rozhodnutie vlády vychádzajúce z jej ideologickej orientácie a populistického štýlu politiky, spôsob, akým sa realizovalo (zasielanie poštových zásielok domácnostiam a vyplácanie vratiek tesne pre termínom konania parlamentných volieb) má jednoznačne charakter zneužívania prostriedkov štátneho rozpočtu v prospech predvolebnej kampane vládnucej politickej strany.

Navrhujeme, aby výbor NR SR v rozhodnutí konštatoval, že konaním súvisiacim so zasielaním poštových zásielok obsahujúcich vratky na plyn konal predseda vlády SR Robert Fico v rozpore s čl. 4 ods. 1 a ods. 2 písm. a) ústavného zákona.

Zároveň navrhujeme, aby výbor v súlade s čl. 9 ods. 10 písm. e) ústavného zákona udelil Robertovi Ficovi pokutu v sume zodpovedajúcej dvanásťnásobku jeho mesačného platu.

 

Ondrej Dostál, predseda Občianskej konzervatívnej strany

Ivan Kuhn, podpredseda Občianskej konzervatívnej strany

Jakub Nedoba, predseda Mladých liberálov

 

V Bratislave dňa 28. januára 2016.

 

Súvisiace prílohy:

Trestné oznámenie, 28.1.2016

Špičky Smeru sa ocitli v kauze DPH, Xénia Makarová a Zuzana Petková, týždenník Trend 27.1.2016

Nebezpečné chápadlá, Zuzana Petková, týždenník Trend 27.1.2016

Podnet na začatie konania vo veci ochrany verejného záujmu a zamedzenia rozporu záujmov, 28.1.2016

Plynové vratky budú stáť 48 miliónov, z toho milión je poštovné, SME.sk 27.1.2016

Fico si dal pripraviť na pošte schránky, zvolal tlačovku a poslal prvé vratky za plyn, dennikn.sk 27.1.2016

Comments

Komentáre