Rožňava, 6. septembra 2019 – Podpredseda OKS Juraj Petrovič podal trestné oznámenie na Roberta Fica ohľadom preverenia podozrenia, že jeho včerajšími výrokmi mohlo prísť k spáchaniu trestného činu Schvaľovanie trestného činu podľa § 338 Trestného zákona (TZ).

K naplneniu skutkovej podstaty uvedeného trestného činu mohlo podľa názoru podpredsedu OKS prísť v súvislosti s uverejnením vyjadrení poslanca Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) a predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica na sociálnej sieti Facebook dňa 5. septembra 2019. Robert Fico sa v zverejnenom videu vyjadril k rozhodnutiu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, ktorý dňa 3. septembra 2019 odsúdil poslanca NR SR Milana Mazureka za stranu Kotleba – ĽSNS za trestný hanobenia národa, rasy a presvedčenia za jeho rasistické výroky na adresu Rómov prednesené vo vysielaní Rádia Frontinus v roku 2016.

Robert Fico v predmetnom vyjadrení na adresu slov Milana Mazureka a rozsudku súdu okrem iného uviedol: „Milan Mazurek povedal to, čo si myslí takmer celý národ, a ak popravíte niekoho za pravdu, urobíte z neho národného hrdinu.“ O slovách Roberta Fica informovali viaceré médiá.

Podľa § 338 ods. 1 TZ „Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“

“Z vyjadrení Roberta Fica je zrejmé nielen to, že má výhrady k rozhodnutiu súdu, ale aj to, že schvaľuje vyjadrenia Milana Mazureka, ktoré sú podľa právoplatného rozhodnutia súdu trestným činom. Robert Fico Mazurekove rasistické slová na adresu Rómov označuje za pravdu, čím s nimi vyjadruje súhlas a vyjadruje tým súhlas aj s ich verejným prezentovaním, keďže hovorenie pravdy je vo všeobecnom vnímaní považované za správne a chvályhodné konanie. Mám podozrenie, že takéto pozitívne hodnotenie vyjadrení Milana Mazureka, ktoré súd kvalifikoval ako trestný čin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, možno považovať za schvaľovanie tohto trestného činu Robertom Ficom,” uvádza podpredseda OKS Juraj Petrovič v trestnom oznámení, ktoré dnes podal na okresnej prokuratúre v Rožňave.

Petrovič (OKS) žiada, aby orgány činné v trestnom konaní preverili, či Robert Fico svojimi vyjadreniami zo dňa 5. septembra 2019 nenaplnil skutkovú podstatu trestného činu schvaľovania trestného činu podľa § 338 ods. 1 TZ.

Príloha: Vyjadrenie Roberta Fica 

Príloha: Trestné oznámenie na Roberta Fica

Comments

Komentáre