Občianska konzervatívna strana (OKS) prijala so znepokojením informáciu o vojenskej operácii tureckej armády v severnej Sýrii.

Aj keď turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vyhlásil, že cieľom operácie je vytvoriť na severe Sýrie „bezpečné zóny“ pre sýrskych utečencov – t. j. zóny, ktoré nebudú pod kontrolou kurdských milícií – zo správania Turecka v minulosti je zrejmé, že toto je iba zásterka pre skutočný zámer, ktorým je vojenské a ekonomické zdecimovanie kurdskej enklávy na hraniciach Turecka a Sýrie.

Za niekoľko posledných rokov sa Turecko priamo nezapájalo do vojenských operácií proti Islamskému štátu, resp. režimu prezidenta Baššára Háfiza al-Asada, ktorí sú príčinou prečo milióny Sýrčanov muselo opustiť svoje domovy a stali sa z nich utečenci. Naopak, boli to práve kurdské milície, ktoré mali najväčšiu zásluhu na porážke Islamského štátu a ktoré na území, ktoré získali pod kontrolu, vytvorili bezpečné prostredie pre utečencov.

Dnes Turecko využilo to, že Spojené štáty americké stiahli svoje jednotky, ktoré podporovali Kurdov v boji proti Islamskému štátu, aby zaútočilo práve na Kurdov, nie na Islamský štát. OKS odsudzuje vojenskú operáciu tureckej armády proti Kurdom. OKS je sklamaná z nielen z postupu USA, resp. prezidenta Donalda Trumpa, ktorý dal stiahnuť americké vojenské jednotky z územia severnej Sýrie, kde doteraz úspešne spolupracovali s kurdskými jednotkami, ale aj z nemohúceho prístupu Európskej únie, ktorá okrem politických vyhlásení nie je schopná spraviť žiadny efektívny krok, ktorý by podporil Kurdov a zabránil vojenskej operácii tureckej armády proti Kurdom.

V súvislosti s utečeneckou krízou často počúvame, že ich problémy treba riešiť tam kde vznikajú. Dnes vzniká budúci problém kurdských utečencov v severnej Sýrii. Demokratický Západ má možnosť a dostupné prostriedky, aby tento problém riešil, zabránil Turecku v pokračovaní operácie a ochránil životy civilného obyvateľstva aj kurdských bojovníkov, ktorí ochránili Západ pred Islamským štátom. OKS očakáva, že NATO a EÚ prijmú rozhodné kroky týmto smerom.

Ivan Kuhn, podpredseda OKS

Ondrej Dostál, predseda OKS

Juraj Petrovič, podpredseda OKS a predseda Programovej rady OKS

Juraj Bakoš, člen predsedníctva OKS

Comments

Komentáre