Bratislava, 28. novembra 2019 – Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS) Ondrej Dostál dnes na Generálnu prokuratúru podal na seba trestné oznámenie, pretože má podozrenie, že mohol spáchať trestný čin Ohrozenia utajovanej skutočnosti podľa § 319 Trestného zákona. 

Uvedeného trestného činu sa mohol dopustiť tým, že na dnešnú parlamentnú Hodinu otázok položil otázky premiérovi Petrovi Pellegrinimu a ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi otázky, týkajúce sa informácií tajných služieb (Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva) o osobách, ktoré boli zapletené do kauzy otravy bývalého pracovníka ruských tajných služieb Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury v marci 2018.

Za položenie otázok týkajúcich sa tejto kauzy svojmu známemu, ktorý má blízko k tajným službám, je vedené trestné stíhanie voči bezpečnostnému analytikovi a predstaviteľovi opozičného hnutia OĽaNO Jaroslavovi Naďovi a bolo voči nemu vznesené obvinenie pre ohrozovanie utajenej skutočnosti.

Dostálove otázky boli vyžrebované ako otázky č. 5 a 23 na predsedu vlády a ako otázky č. 6 a 18 na ostatných členov vlády na Hodinu otázok, ktorá prebehne dnes od 14:00 hod. v Národnej rade Slovenskej republiky:

5          Ondrej Dostál

Má Slovenská informačná služba poznatky o tom, že by osoby, ktoré boli zapletené do kauzy otravy bývalého pracovníka ruských tajných služieb Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury v marci 2018, v minulosti vyvíjali nejaké aktivity nachádzali na území Slovenskej republiky?

23        Ondrej Dostál

Má Slovenská informačná služba poznatky o tom, že by sa osoby, ktoré boli zapletené do kauzy otravy bývalého pracovníka ruských tajných služieb Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury v marci 2018, v minulosti nachádzali na území Slovenskej republiky?

6          Ondrej Dostál minister obrany SR Peter Gajdoš

Má Vojenské spravodajstvo poznatky o tom, že by sa osoby, ktoré boli zapletené do kauzy otravy bývalého pracovníka ruských tajných služieb Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury v marci 2018, v minulosti vyvíjali nejaké aktivity na území Slovenskej republiky?

18        Ondrej Dostál minister obrany SR Peter Gajdoš

Má Vojenské spravodajstvo poznatky o tom, že by sa osoby, ktoré boli zapletené do kauzy otravy bývalého pracovníka ruských tajných služieb Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury v marci 2018, v minulosti nachádzali na území Slovenskej republiky?

Podľa § 319 ods. 1 Trestného zákona „Kto vyzvedá skutočnosť utajovanú na ochranu záujmov Slovenskej republiky alebo na ochranu záujmov iného štátu, medzinárodnej organizácie, nadnárodnej organizácie alebo združenia štátov, na ochranu záujmov ktorých sa Slovenská republika zaviazala, označenú podľa zákona stupňom utajenia Prísne tajné alebo Tajné, s cieľom vyzradiť ju nepovolanej osobe, alebo kto s takým cieľom zbiera údaje obsahujúce utajovanú skutočnosť, alebo kto takú utajovanú skutočnosť nepovolanej osobe úmyselne vyzradí, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.“

„Vzhľadom na vyššie uvedené a na skutočnosť, že aj ja som položil otázky týkajúce sa vyšetrovania rovnakej kauzy členom vlády, ktorí disponujú informáciami tajných služieb, pričom je možné, že tieto informácie sú tajné, žiadam preveriť, či som sa týmto konaním nedopustil rovnakého trestného činu ako Jaroslav Naď,“ uviedol Ondrej Dostál.

 

Prílohy:

Trestné oznámenie Ondreja Dostála, 28.11.2019

Vyžrebované otázky na hodinu otázok, ktorá bude dňa 28.11.2019

Denník N: Opozičného politika Naďa stíhajú za to, že sa zaujímal o pohyb Rusov spojených s kauzou Skripaľ

 

Comments

Komentáre