Bratislava, 29. novembra 2019 – SMER-SD zakončuje svoje hanebné vládnutie návrhom deficitného štátneho rozpočtu.

Predložený návrh štátneho rozpočtu počíta s deficitom viac než 2,6 miliardy eur. Vláda tak zadlžuje každého zamestnaného, platiaceho štátu dane a odvody, dodatočnými 1 043 eurami verejného dlhu.

Návrh rozpočtu na rok 2020 počíta s miernym rastom ekonomiky SR ako aj rastom daňových príjmov. „Je to falošné očakávanie, keďže naša ekonomika v roku 2019 značne spomaľuje a daňové príjmy sa nenapĺňajú ani len podľa predpokladov na tento rok,“ uvádza ekonomický expert a podpredseda OKS Martin Mlýnek.

Mnohí ekonómovia upozorňujú, že európska ako aj svetová ekonomika s vysokou pravdepodobnosťou v budúcom roku vstúpi do recesie. To môže mať zásadný dopad aj na slovenskú ekonomiku, ktorá je vysoko otvorená a prepojená s globálnymi trhmi.

„Vláda, ktorá ani v superdobrých časoch nebola schopná hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom, dáva sama sebe vysvedčenie o mimoriadnej neschopnosti. Vlády SMER-SD začali tým, že po Dzurindových vládach najprv vyžrali efekty reforiem pravice, na ktoré neustále tak veľkohubo kydajú. Vlády SMER-SD končia tým, že prejedajú Slovensku budúcnosť a nechávajú krajinu nepripravenú na meniaci sa svet,“ mieni podpredseda OKS a predseda Programovej rady OKS Juraj Petrovič.

Vlády SMER-SD nepreukázali elementárnu zodpovednosť  k správe verejných financií a budúcnosti Slovenskej republiky. Ani raz nedokázali vyrovnane hospodáriť, pričom zároveň umožnili organizovaným zločineckým skupinám s kontaktmi na najvyšších predstaviteľov štátu rozkrádať už aj tak deficitné verejné financie.

„Vlády SMER-SD pod vedením Roberta Fica a Petra Pellegriniho sa vykašľali na akékoľvek ekonomické reformy. Zvyšovaním daní, odvodov a zavádzaním nových špeciálnych daní a odvodov postupne dusili a likvidovali ekonomické prostredie, čo viedlo k zníženej ochote ľudí podnikať či byť samostatne zárobkovo činnými,“ uvádza Mlýnek.

Slovensko je najviac zadlžené vo svojej samostatnej histórii a pravdepodobne vstupujúce do ekonomickej recesie. Slovensko je v situácii horšej ako v roku 2012, keď SMER-SD opäť získal moc. Prostredie nízkych úrokových sadzieb, ktoré vytvorili centrálne banky v eurozóne, vlády SMER-SD len zneužili na ďalšie zadlžovanie Slovenska. Slovensko je dnes v zlej ekonomickej kondícii, na čo reagovali aj ratingové agentúry zmenou výhľadu na rating krajiny.

„Návrhom rozpočtu na rok 2020 sa rozhodla vláda SMER-SD odovzdať budúcej vláde verejné financie a inštitúcie v oveľa horšom stave, než mohla, vzhľadom na superdobré časy, ktoré sme ostatné roky v globálnej ekonomike žili. Chápadlá chobotnice SMER-SD treba konečne oddeliť od smrteľného zovrenia a morálneho dusenia našej krajiny. Vládu SMER-SD treba vo voľbách konečne poslať od moci,“ uzatvára predseda OKS Ondrej Dostál.

Foto – TASR

Comments

Komentáre