Bratislava, 11. novembra 2019 – Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS) Ondrej Dostál predkladá na novembrovú schôdzu NR SR návrh zákona o verejnej správe a jej charakteristických črtách, ktorý je inšpirovaný rigoróznou prácou predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka.

Dankova rigorózna práca Verejná správa a jej charakteristické črty tvorí dôvodovú správu Dostálovho návrhu zákona. Jediným rozdielom je, že v dôvodovej správe k Dostálovmu návrhu zákona sú na rozdiel od Dankovej rigorózky uvedené aj pôvodné zdroje, v ktorých Danko do svojej práce opisoval. A. Danko za túto prácu získal v roku 2000 na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici titul JUDr.. Denník N v roku 2018 upozornil, že Dankova rigorózna práca je plagiát a je takmer celá opísaná z iných, už predtým publikovaných prác. Danko z nich prebral celé odseky alebo dokonca strany, a to bez toho, aby z nich citoval, alebo priznal, že doslovne alebo takmer doslovne preberá texty z iných prác. Aj špeciálna komisia UMB dospela k záveru, že Danko väčšinu svojej práce okopíroval z iných prác.

„Prečítal som si rigoróznu prácu pána predsedu Danka a zaujala ma natoľko, že som sa rozhodol formou legislatívnej iniciatívy vzdať hold jeho tvorivému prínosu k rozvoju právnej vedy. Chcel by som ukázať, že keď sa jeho myšlienky prenesú do zákona, bude mať z toho prospech celá spoločnosť i každý jednotlivec. Inšpirovaný jeho dielom som pripravil návrh zákona, ktorého dôvodová správa je identická s jeho rigoróznou prácou, čo aj poctivo priznávam, vrátane identifikovania pôvodných zdrojov, ktoré zasa inšpirovali pri písaní rigoróznej práce pána predsedu Danka,“ vysvetľuje dôvody predloženia návrhu zákona predseda OKS Ondrej Dostál.

Dankova rigorózna práca bola dosiaľ prístupná iba v knižnici UMB na prezenčné čítanie. Po podaní Dostálovho návrhu zákona je jej úplné znenie zverejnené v rámci dôvodovej správy na webe NR SR.

Okrem toho je dostupné aj znenie dôvodovej správy vo farebnej verzii – každá práca, z ktorej Danko opisoval do rigoróznej práce, má v texte svoju vlastnú farbu.

NR SR sa Dostálovým návrhom zákona o verejnej správe a jej charakteristických črtách bude zaoberať na schôdzi, ktorá sa začína 26. novembra 2019. Účinnosť návrhu zákona je navrhnutá na 1. apríla 2020.

 

Súvisiace informácie:

Návrh zákona o verejnej správe a jej charakteristických črtách, webová stránka NR SR

Dôvodová správa k návrhu zákona s farebným rozlíšením zdrojov, z ktorých A. Danko opisoval do svojej rigoróznej práce

 

Foto – TASR

Comments

Komentáre