Zrušiť zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov 14 dní pred voľbami je cieľom opozičného návrhu, o ktorom bude NR SR rokovať v pondelok na pokračovaní septembrovej schôdze.

Zákon o volebnej kampani v § 17 stanovuje, že v čase 14 dní predo dňom konania volieb a v deň konania volieb až do skončenia hlasovania je zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov. „V dôsledku tohto zákonného zákazu zverejnené prieskumy nezachytili pred voľbami v marci 2016 nástup Kotlebovej ĽSNS a Kollárovej Sme rodina. Obe strany sa dostali do parlamentu, hoci podľa posledných zverejnených prieskumov mali menej ako 5 percent. V období 14-dňového moratória na zverejňovanie prieskumov sa pritom už šírili informácie o rastúcich preferenciách kotlebovcov zistených v prieskumoch, ktorých výsledky však už nebolo možné zverejniť. Na takýto zákaz nevidíme žiadny legitímny dôvod, ide o ústavne sporný a vecne škodlivý zásah do slobodného šírenia informácií v predvolebnom období,“ vysvetľuje jeden z navrhovateľov novely predseda Občianskej konzervatívnej strany a poslanec NR SR Ondrej Dostál.

Návrh predkladá spolu s kolegami z poslaneckého klubu SaS Petrom Osuským a Martinom Klusom. Peter Osuský v tejto súvislosti pripomína, že „zákaz zverejňovania výsledkov volebných prieskumov nie je opatrením v demokratickej spoločnosti nevyhnutným na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti, ako to predpokladá ústava“.

Ondrej Dostál argumentuje aj tým, že volebné zákony pre jednotlivé typy volieb v minulosti takýto zákaz neobsahovali: „Predchádzajúce zákony o voľbách do NR SR a o voľbách do Európskeho parlamentu zakazovali zverejňovanie výsledkov prieskumov iba v deň volieb. Zákon o voľbe prezidenta zakazoval zverejňovanie výsledkov prieskumov tri dni pred termínom volieb a zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí sedem dní pred termínom volieb. Zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov vo vzťahu ku zverejňovaniu výsledkov volebných prieskumov neobsahoval vôbec žiadne obmedzenia.“

Poslanecký návrh novely predpokladá, že zákaz zverejňovania prieskumov by sa mal obmedziť len na samotný deň volieb. Blížiacich sa komunálnych volieb by sa zmena v prípade schválenia zákona už nedotkla, lebo účinnosť zákona je navrhnutá na 1. januára 2019. Pre prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu by však už tento zákaz platiť nemusel. Hlasovanie o návrhu sa predpokladá v utorok o 17:00.

 

Ondrej Dostál

predseda OKS

poslanec NR SR (poslanecký klub SaS)

 

V Bratislave dňa 15. septembra 2018.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.