Bratislava, 14. októbra 2019 – Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič sa dnes obrátil na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára s výzvou, aby okamžite pozastavil výkon prokurátorskej funkcie Dobroslavovi Trnkovi. 

Petrovič svoju výzvu odôvodnil dnes zverejnenými informáciami o nahrávke rozhovoru medzi Dobroslavom Trnkom a trestne stíhaným Marianom Kočnerom. Zo zverejnených informácií vyplýva dôvodné podozrenie, že sa obaja mohli dopustiť viacerých trestných činov.

Prvýkrát sa informácia o nahrávke rozhovoru medzi D. Trnkom a M. Kočnerom objavila v januári tohto roku. Predseda OKS a poslanec NR SR (klub SaS) Ondrej Dostál podal dňa 8. januára 2019 trestné oznámenie pre podozrenie, že v súvislosti s uvedenými informáciami  mohlo prísť k spáchaniu trestného činu Zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Trestného zákona alebo niektorého z trestných činov korupcie, najmä trestného činu Prijímania úplatku podľa § 328 TZ, Podplácania podľa § 332 TZ alebo Nepriamej korupcie podľa § 336. Na základe tohto trestného oznámenia začalo trestné stíhanie.

„Dovoľujem si obrátiť sa na Vás s otázkou, ako je možné, že doteraz nebol D. Trnkovi pozastavený výkon prokurátorskej funkcie, a zároveň Vás vyzvať, aby ste tak bezodkladne urobili,“ uviedol vo svojej výzve Juraj Petrovič. Pripomenul, že podľa § 13 ods. 1 zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry „Prokurátorovi možno dočasne pozastaviť výkon jeho funkcie až do právoplatného skončenia trestného konania alebo disciplinárneho konania, ak je

a) trestne stíhaný pre úmyselný trestný čin,

c) disciplinárne stíhaný pre skutok, za ktorý môže byť zbavený funkcie prokurátora.“

Aj v prípade, že D. Trnka zatiaľ nie je v súvislosti s vyššie uvedenými informáciami trestne stíhaný, sú podľa Petroviča dané dôvody pre disciplinárne konanie voči nemu, a teda ej pre jeho postavenie mimo služby.

„V prípade, že sú zverejnené informácie o rozhovore medzi D. Trnkom a M. Kočnerom pravdivé, je možné v prípade D. Trnku hovoriť o zavinenom porušovaní povinností prokurátora a správaní prokurátora, ktoré vzbudzuje oprávnené pochybnosti o jeho svedomitosti a nestrannosti pri rozhodovaní, ktoré sú kvalifikované ako disciplinárne previnenie podľa § 188 ods. 1 písm. a) a b) zákona o prokurátoroch, a teda existuje dôvod na začatie disciplinárneho stíhania voči D. Trnkovi,“ uzavrel podpredseda OKS Juraj Petrovič.

 

Súvisiace informácie:

Denník N: Kočner: Zabijú ťa. Trnka: Viem, že ma zabijú. Nahrávka o násilí, kupovaní poslancov a vydieraní, 14. 10. 2019

OKS: Trestné oznámenie vo veci údajenj nahrávky rozhovoru Kočnera a Trnku, 8. 1. 2019

 

Ilustračná fotografia: TASR

Comments

Komentáre