Bratislava, 7. januára 2022 – Kultúrne podujatia boli od začiatku pandémie zakázané počas 289 dní, zvyšných 380 dní sa mohli konať len v obmedzenom režime. Vláda dnes rozhodla o tom, že od pondelka budú povolené kultúrne podujatia v režime OP s kapacitou do 50 osôb.

 „Občianska konzervatívna strana (OKS) víta rozhodnutie vlády o možnosti konania kultúrnych podujatí, považuje ho však len za prvý malý krok na ceste k skutočnému otvoreniu kultúry. Veríme, že v novom COVID automate budú pravidlá nastavené tak, aby sa kultúrne podujatia mohli konať pre očkovaných a tých, čo COVID prekonali, aj s väčšou kapacitou,“ uviedol predseda OKS a poslanec NR SR (klub SaS) Ondrej Dostál.

 „Kultúrne podujatia boli od začiatku pandémie zakázané počas 289 dní, zvyšných 380 dní sa mohli konať len v obmedzenom režime. Je najvyšší čas skončiť so zákazom kultúrnych podujatí a vo vzťahu k očkovaným sa k nemu už nikdy nevrátiť. Sme za to, aby aj ľudia pôsobiaci v kultúrnom sektore mohli vykonávať svoje povolanie aspoň v obmedzenom režime, a to aj počas najbližšej vlny omicronu. Nielen pre nich samotných, ale predovšetkým pre mentálne zdravie spoločnosti,“ konštatoval podpredseda OKS a poslanec NR SR (klub SaS) Radovan Kazda.

„Protipandemické opatrenia, ktorými sa zasahuje do základných práv a slobôd, by mali byť dostatočne odôvodnené, primerané a uplatňované iba v nevyhnutnom rozsahu. Divadlo, kino alebo koncert so sediacimi zaočkovanými divákmi sediacimi v dostatočných odstupoch s nasadenými respirátormi určite nie sú z epidemického hľadiska rizikovejšie ako plný obchod, autobus, alebo dokonca reštaurácia, v ktorej sa konzumujú jedlá a nápoje,“ zdôraznil predseda OKS Ondrej Dostál.

 „Z analýzy opatrení a vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva za uplynulé dva roky vyplýva, že v roku 2020 počnúc 10. marcom, keď sa začali uplatňovať prvé protipandemické opatrenia, boli kultúrne podujatia úplne zakázané počas 116 dní a obmedzené počas 181 dní. V roku 2021 sa nemohli kultúrne podujatia konať bez obmedzení ani jeden jediný deň – úplný zákaz hromadných podujatí v kultúre platil 166 dní, s obmedzeniami sa kultúrne podujatia mohli konať 199 dní. To znamená, že kultúra mohla počas pandémie fungovať v obmedzenom režime 380 dní, úplný zákaz platil aj s prvým týždňom tohto roka 289 dní. Aj s nadchádzajúcim víkendom, keď zákaz skončí, to teda bude celkovo 291 dní,“ informoval poslanec Radovan Kazda (SaS/OKS), ktorý ako podpredseda Výboru NR SR pre hospodárskej záležitosti inicioval zaradenie tejto témy na najbližšie rokovanie hospodárskeho výboru.

„Na základe mojej iniciatívy a s podporou predsedu výboru Petra Kremského sa budeme na dôvody, pre ktoré v súčasnosti nemôžu byť prevádzkované menej rizikové kultúrne podujatia, než bezpochyby rizikovejšie obchody a služby, pýtať kompetentných členov vlády aj na najbližšom zasadnutí Výboru pre hospodárske záležitosti,“ uviedol Radovan Kazda.

Comments

Komentáre