Bratislava, 27. októbra 2017 – Občianska konzervatívna strana (OKS) víta rozhodnutie Generálnej prokuratúry, ktorá vydala pokyn na zrušenie uznesenia policajného vyšetrovateľa o zastavení trestného stíhania vo veci Mečiarových amnestií. Prokuratúra rozhodla na základe podnetu predsedu OKS a poslanca NR SR Ondreja Dostála.

Ústavný súd 29. júna 2018 pri rozhodovaní o amnestiách konštatoval, že Vladimír Mečiar pri ich udeľovaní zneužil svoje právomoci. Následne polícia začala V. Mečiara vyšetrovať pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. V auguste polícia rozhodla, že nebude Mečiara za amnestie stíhať, lebo vec je premlčaná. Predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál sa 11. augusta obrátil na Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a požiadal ho, aby preveril uvedené rozhodnutie polície.

„Ak boli Mečiarove amnestie trestným činom zneužitia právomoci verejného činiteľa, nemôžu byť premlčané, lebo podľa ústavného zákona, ktorý umožnil zrušenie Mečiarových amnestií, ich zrušením sa nielen rušia všetky zákonné prekážky pre stíhanie amnestovaných činov, ale zároveň sa priamo stanovuje, že lehota trvania týchto zákonných prekážok (vyvolaných amnestiami) sa nezapočítava do premlčacích lehôt vzťahujúcich sa na Mečiarom amnestované skutky,“ tvrdí O. Dostál.

Generálna prokuratúra podnetu O. Dostála vyhovela, uznesenie vyšetrovateľa policajného zboru vyhodnotila ako predčasné a vydala záväzný pokyn Krajskej prokuratúre v Bratislave na zrušenie tohto uznesenia. O. Dostála o tom listom informoval námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky.

„Zavlečenie Michala Kováča mladšieho bolo jedným z najhanebnejších zločinov mečiarovskej éry. Zrušenie Mečiarových amnestií po dlhých rokoch otvorilo cestu, aby bol tento zločin a všetky ďalšie s ním súvisiace trestné činy potrestané. Povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní je snažiť sa konať, nie hľadať si zámienky, aby konať nemuseli,“ konštatoval predseda OKS.

 

Súvisiace informácie:

List Ondreja Dostála generálnemu prokurátorovi

Denník N – Ondrej Dostál: Mečiarove amnestie nie sú premlčané

List námestníka generálneho prokurátora s odpoveďou Ondrejovi Dostálovi

GP OD VM odpoved 171009

Comments

Komentáre