Bratislava, 27. októbra 2017 – Občianska konzervatívna strana (OKS) si zajtra zhromaždením pripomenie 99. výročie vzniku Československa, jednej z najdôležitejších udalostí moderných dejín Slovenska.

OKS sa dlhodobo hlási k tradícii prvej Československej republiky.

„Demokratická a humanistická tradícia Československej republiky je pre slovenských občanov významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia. Dejiny Slovenska nezačínajú 1. januárom 1993. Poznať vlastné dejiny, hlásiť sa k nim, pripomínať si dôležité historické osobnosti a udalosti a mať úctu k tomu najlepšiemu z nich je prejavom vlastenectva. Masarykova a Štefánikova republika nepochybne patrí do tejto kategórie a skutoční slovenskí vlastenci by sa k nej mali hlásiť,“ uvádza predseda OKS a poslanec NR SR Ondrej Dostál.

„V dnešnej dobe nárastu populizmu a nesystémových politických síl v oboch nástupníckych krajinách niekdajšieho Československa, aj inde v Európe, je zvlášť dôležité pripomínať si demokratický charakter prvej republiky. Napriek svojím chybám a nedokonalostiam bola Československá republika nepochybne demokratickým štátom, rešpektujúcim základné práva a slobody a ako taká bola vzorom nielen pre svoje okolie, ale je inšpiráciou aj pre dnešok,“ dodáva podpredseda OKS a predseda jej programovej rady Juraj Petrovič.

OKS je dlhoročne organizátorom spomienkových zhromaždení k výročiu vzniku Československa. To tohtoročné sa uskutoční v sobotu 28. októbra 2017 o 17:00 hod. pri pamätníku československej štátnosti na Vajanského nábreží v Bratislave (pri soche T. G. Masaryka). Spolu s OKS zhromaždenie organizujú Český spolek Bratislava, Klub občanov Českej republiky v Slovenskej republike, občianske združenie Česko-slovenské Mosty, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Mladí liberáli, Mladí konzervatívci, občianske združenie Communio Minerva, iniciatíva Chceme 28. október za štátny sviatok, iniciatíva Bratislava 2030 a Spolok rodákov Milana Rastislava Štefánika, Košariská – pobočka Dunajská Lužná.

„OKS bude pokračovať vo svojom úsilí, aby sme si storočnicu vzniku Československa pripomenuli štátnym sviatkom, tak ako sme si tento deň pripomínali počas trvania spoločného štátu a tak, ako si tento deň naďalej pripomínajú v Českej republike,“ uzavrel Ondrej Dostál.

 

Súvisiace informácie:

Pozvánka na zhromaždenie k 99. výročiu vzniku Československa

OKS: Blíži sa 100. výročie vzniku Československa, 28. október by mal byť štátnym sviatkom

Comments

Komentáre