Dnes si pripomíname výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na čele so sovietskymi vojskami do Československa v auguste 1968. Mementom augusta 1968 pre súčasnosť je, že pre Rusko nie sme partnerom.

Pred 51 rokmi vtrhli pod rúškom noci na územie Československa vojská „spriatelených“ armád Varšavskej zmluvy. Ich následný „dočasný“ pobyt u nás sa skončil až po viac ako dvadsiatich rokoch vďaka pádu komunistickej diktatúry v Sovietskom zväze a jemu podriadených štátoch strednej a východnej Európy.

Obsadenie Československa za Brežneva nebolo ojedinelým aktom agresie Sovietskeho zväzu voči našim krajinám a našim susedom. Nezabúdajme, že v roku 1939 začala druhá svetová vojna krátko na to, ako sa Hitler so Stalinom dohodli na pakte Ribbentrop – Molotov o vzájomnom neútočení, nadväzne na ktorý napadli nášho suseda, Poľsko, zo západu Nemci a z východu Sovieti. Bájnu „slovanskú vzájomnosť“ ukázalo v roku 2014 opätovne Putinove Rusko, ktoré anektovalo ukrajinský Krym a vedie agresívnu vojnu na východnej Ukrajine. Putinovo Rusko voči svojim susedom vystupuje v súčasnosti rovnako agresívne, ako to v minulom storočí robil Stalinov aj Brežnevov Sovietsky zväz.

Mementom augusta 1968 pre súčasnosť je, že pre Rusko nie sme partnerom. Pre budúcnosť slobodnej spoločnosti na Slovensku je kľúčové, že sa Slovensko zaradilo medzi členské krajiny Európskej únie a NATO.

Dnes, 21. augusta 2019, si pripomenieme obete sovietskej okupácie najprv na verejnom zhromaždení na Jakubovom námestí pri Pamätníku obetiam komunizmu o 18:00. Potom pôjdeme zapáliť sviečky za obete sovietskej okupácie pri pamätných tabuliach jej obetí – Danky Košanovej na Šafárikovom námestí a Petra Legnera na Námestí SNP. Následne, o 19:15 si pripomenieme aj obete prebiehajúcej ruskej agresie proti Ukrajine zapálením sviečok pred budovou Veľvyslanectva Ruskej federácie na Godrovej ulici.

Ondrej Dostál
predseda OKS a poslanec NR SR

Juraj Petrovič
podpredseda OKS a predseda Programovej rady OKS

V Bratislave dňa 21. augusta 2019.

 

Zdroj ilustračnej fotografie: ČTK

Comments

Komentáre