Občianska konzervatívna strana (OKS) vyjadruje podporu vojenskému zásahu USA, Veľkej Británie a Francúzska v Sýrii. Išlo o útok proti zariadeniam, v ktorých diktátorský režim Bašára Asada vyvíjal, vyrábal a skladoval chemické zbrane a tieto následne používal voči vlastnému civilnému obyvateľstvu.

OKS oceňuje, že tri členské krajiny NATO viedli svoj útok cielene proti zariadeniam tak, aby neohrozili životy civilných obyvateľov Sýrie. Aj to potvrdzuje, že demokratické krajiny Západu si vážia životy Sýrčanov viac ako sýrsky diktátor Asad.

Vzhľadom na množstvo proasadovskej a proputinovskej propagandy v „alternatívnych“ médiách a rozpačité reakcie na slovenskej politickej scéne je dobré pripomenúť si, ako sa súčasný konflikt v Sýrii začal.

Diktátorská rodina Asadovcov vládne v Sýrii neobmedzene už 47 rokov. V marci 2011 prebehli vo viacerých sýrskych mestách pokojné demonštrácie proti režimu Bašára Asada. Demonštrácie boli reakciou na to, že režim uväznil a mučil 15 chlapcov, ktorí po uliciach kreslili graffiti na podporu Arabskej jari, pričom 13-ročný Hamza al-Khatib na následky brutálneho mučenia zomrel.

Režim prezidenta Bašára Asada poslal proti neozbrojeným demonštrantom armádu, ktorá zabila stovky ľudí a ďalších uväznila. V reakcii na zneužitie armády proti vlastnému obyvateľstvu v júli 2011 časť veliteľov a vojakov dezertovala z Asadovej armády a sformovala Armádu slobodnej Sýrie. Vojenské strety medzi vojakmi vernými diktátorovi Asadovi a vojakmi chrániacimi civilné obyvateľstvo Sýrie, viedli k občianskej vojne, ktorá trvá dodnes a ktorá si vyžiadala takmer pol milióna mŕtvych, viac ako milión zranených a 12 miliónov obyvateľov muselo opustiť svoje domovy, značná časť z nich aj krajinu.

To všetko je dobré si pripomenúť zvlášť v čase, keď na Slovensku desaťtisíce občanov už niekoľko týždňov využívajú svoje ústavou garantované právo slobodne demonštrovať aj proti demokraticky zvolenej vláde.

Nedemokratická vláda rodiny Asadovcov nie je obeťou a sýrske obyvateľstvo nebolo cieľom vojenského útoku našich západných spojencov. Režim diktátora Bašára Asada je páchateľom zločinov proti ľudskosti proti svojim vlastným obyvateľom. Útok USA, Veľkej Británie a Francúzska mal za cieľ zabrániť pokračovaniu v týchto zločinov páchaných chemickými zbraňami. Preto si akcia našich spojencov z NATO zasluhuje našu podporu.

 

Ondrej Dostál, predseda OKS, poslanec NR SR
Ivan Kuhn, podpredseda OKS

 

V Bratislave dňa 17. apríla 2018.

Comments

Komentáre