Podpredseda OKS Juraj Petrovič dnes ostro odsúdil útok na výtvarníka Ľuboša Lorenza, ktorého napadol a zranil starosta obce Veľký Lipník Peter Labant počas protestu pred pomníkom, ktorý odhalili pred obecným úradom komunistickému prokurátorovi Jánovi Pješčakovi.

„Veľmi ma prekvapilo, že niekto ako Ján Pješčak, teda človek, ktorý navrhol trest smrti pohraničníkovi len preto, že túžil po slobode a chcel utiecť z komunistického teroru do slobodného Rakúska, a zároveň človek, ktorý sa významnou mierou podieľal na nespravodlivom odsúdení obetí justičnej zvôle v kauze Cervanová, môže mať na Slovensku pamätnú tabuľu,“ uviedol podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič.

Ukazuje sa, že komunisti, fašisti a ich prívrženci si dovoľujú čím ďalej tým viac. Odhalenie pamätníka Vasilovi Biľakovi a následné nezmyselné trestné stíhanie Ľuboša Lorenza a Petra Kalmusa za jeho pomaľovanie očividne povzbudzuje priaznivcov totalitných režimov, aby svojim „hrdinom“ stavali pamätníky a odhaľovali pamätné tabule. To, že sa štátne orgány k jednoznačnému porušovaniu zákonov stavajú laxne až ignorantsky, je veľmi nebezpečným signálom.

Vidíme tu nárast extrémizmu a absenciu elementárnych znalostí našej minulosti. Absolútna neochota vládnych predstaviteľov odsúdiť podobné pamätníky a stíhať tých, ktorí ich stavajú, za propagáciu totalitných režimov, je veľmi nebezpečným trendom. Ohrozuje základné demokratické práva a slobody a v konečnom dôsledku aj demokratické štátne zriadenie na Slovensku.

„Ďakujem Ľubošovi Lorenzovi, že sa v mene slušných ľudí, v mene obetí komunistov opäť rozhodol zasiahnuť a pamätnú tabuľu tejto „osobnosti“ pomaľoval farbou, ako výraz protestu s jej inštaláciou. Je smutné, že na Slovensku musia úlohu štátnych orgánov zastupovať jednotlivci, ktorí aj takýmto spôsobom upozorňujú na protizákonné činy. Spolu s ostatnými členmi OKS a ďalších demokratických strán urobíme všetko preto, aby už nebolo čo natierať, aby zo Slovenska zmizli všetky podobné pamätníky oslavujúce komunistov a fašistov,“ uzavrel Juraj Petrovič.

Comments

Komentáre