Občianska konzervatívna strana (OKS) odsudzuje útok ruských ozbrojených jednotiek na ukrajinské lode plaviace sa v medzinárodných vodách.

Po vojenskej agresii voči územiu Ukrajiny a nelegálnej anexii Krymu sa Rusko dopustilo ďalšieho útoku na Ukrajinu. Tentokrát boli terčom lode ukrajinského námorníctva plaviace sa v medzinárodných vodách. Aj po medzinárodne neuznanej anexii Krymu je Rusko povinné rešpektovať medzinárodné právo zaručujúce slobodnú plavbu lodí cez Kerčský prieliv, ktorý spája Čierne more a Azovské more. V zmysle medzinárodného práva Rusko nemá žiadne právo Kerčský prieliv ani dočasne „uzatvoriť“ a zabrániť tak v slobodnej plavbe lodí.

Nech už boli dôvodom pre túto ruskú agresiu klesajúce preferencie prezidenta Putina, alebo iba snaha ukázať Ukrajine a ďalším susedom Ruska, že Putinov režim sa na medzinárodné právo odvoláva, iba keď mu to vyhovuje, medzinárodné spoločenstvo musí v tomto prípade zaujať jednoznačný postoj.

OKS preto očakáva rozhodné stanovisko Európskej únie a vlády Slovenskej republiky.

Tento ostatný akt ruskej agresie iba potvrdzuje, že neexistuje žiadny dôvod na rozmrazenie sankcií, ktoré voči putinovskému Rusku prijala Európska únia. Akékoľvek spochybňovanie týchto sankcií či dokonca snaha o ich zrušenie zo strany niektorých slovenských politikov na čele s predsedom parlamentu a SNS Andrejom Dankom je nahrávanie agresívnej politike Ruska a je v príkrom rozpore s bezpečnostnými záujmami Slovenska.

OKS vyslovuje podporu našim ukrajinským priateľom a demokraticky zvolenej ukrajinskej vláde.

Ondrej Dostál, predseda OKS a poslanec NR SR

Ivan Kuhn, podpredseda OKS

Juraj Petrovič, podpredseda OKS a predseda Programovej rady OKS

Juraj Bakoš, člen predsedníctva OKS

Vladimír Špánik, člen predsedníctva OKS

Dňa 26. novembra 2018.

 

Photo by DonkeyHotey on Foter.com / CC BY

Comments

Komentáre