Občianska konzervatívna strana (OKS) si dnes tak ako každý rok pripomenula Deň boja za slobodu a demokraciu. Na rozdiel od predchádzajúcich rokov sme však nezorganizovali tradičné spomienkové zhromaždenie na Námestí SNP, pretože rešpektujeme zákaz zhromažďovania vyhlásený v rámci núdzového stavu. K slobode a demokracii patrí aj úcta k právu a rešpektovanie pravidiel.

Dnešný štátny sviatok si skupina členov OKS pripomenula položením kvetov k viacerým pamätníkom, ktoré v Bratislave pripomínajú slobodu a demokraciu a boj za ne. OKS považuje 17. november 1989 za jeden z najdôležitejších dní moderných dejín Slovenska. OKS sa hlási k Novembru 1989 a jeho demokratickému odkazu.

Tým, že demokratická revolúcia proti komunistickému režimu začala brutálnym potlačením študentského pochodu v deň výročia tragických udalostí v nacistami okupovanej Prahe zo 17. novembra 1939, v sebe 17. november spája demokratickú tradíciu a odpor proti zlu fašizmu i komunizmu.

To je zvlášť dôležité si pripomínať v čase, keď sa extrémisti, ktorí si nevšimli November 89 a sympatizujú s komunistickým režimom, v uliciach spájajú s extrémistami, ktorí sympatizujú s neonacizmom a fašistickým režimom vojnového Slovenského štátu. Odporcovia slobody a demokracie nám pripomínajú, že sloboda a demokracia nie sú samozrejmé a je potrebné ich brániť.

Ondrej Dostál
predseda OKS, poslanec NR SR (klub SaS)
V Bratislave dňa 17. novembra 2020.

OKS NEZABÚDA NA NOVEMBER 1989: ŠESŤ ZASTAVENÍ POČAS DŇA BOJA ZA SLOBODU A DEMOKRACIU

 

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.