Dnes si celé Slovensko pripomína smutné prvé výročie úkladnej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Dnes už s najväčšou pravdepodobnosťou vieme, kto boli vykonávatelia a sprostredkovatelia vraždy. Ešte stále však nevieme kto bol alebo boli objednávatelia vraždy. Čo však vieme, je to, že to boli ľudia, ktorí si boli istí, že si takúto vraždu môžu beztrestne objednať, pretože majú kontakty na políciu, na prokuratúru a na vplyvných politikov, ktorí im pomôžu zmariť vyšetrovanie a odviesť ho do stratena. A prvé kroky polície pri vyšetrovaní tejto vraždy, prítomnosť ľudí, ktorí na obhliadke miesta činu nemali čo robiť, naznačovali, že to tak môže byť.

S čím však títo ľudia nepočítali, bola reakcia veľkej časti slovenských občanov. Brutálna vražda dvoch mladých ľudí prebrala občanov z letargie. A svojou účasťou na verejných zhromaždeniach po celom Slovensku dali jasne najavo, že majú plné zuby prerastania organizovaného zločinu bielych golierov s politikou a štátnymi inštitúciami. Verejný tlak donútil k odstúpeniu ministra vnútra a nakoniec aj predsedu vlády, odvolaný bol policajný prezident.

A policajti si začali robiť svoju prácu, čo viedlo k odhaleniu pravdepodobných vykonávateľov vraždy a sprostredkovateľa. Rezignovaní občania opäť nadobudli stratenú dôveru k polícii. To ukazuje, aké dôležité je, aby polícia mala voľné ruky pri odhaľovaní zločinov, ktorých nitky môžu cez „našich ľudí“ viesť aj k vládnymi politikom.

Slovensko potrebuje neúplatných a odvážnych policajtov, neúplatných a odvážnych prokurátorov, neúplatných a odvážnych sudcov, ktorým občania môžu dôverovať. Slovensko potrebuje dôveryhodných politikov. A osobnú statočnosť musia prejaviť aj občania. Nielen vtedy, keď sa ich nejaký problém osobne dotýka, ale kedykoľvek zistia, že sa v ich okolí dejú protizákonné veci.

Pretože pri sledovaní rôznych stôp k možným páchateľom úkladnej vraždy vyplávalo na povrch množstvo nezákonného konania, ktoré možno nie je priamo spojené s vraždou a jej objednávateľmi, ale ukazuje, aké veľké množstvo nezákonností sa na Slovensku odohráva s krytím niektorých politikov, niektorých policajtov a niektorých prokurátorov či sudcov. Či už je to nezákonné vyplácanie dotácií v poľnohospodárstve, vydieranie či dokonca fyzické útoky na skutočných obhospodarovateľov pôdy, dépéháčkárske podvody, kšeftovanie s falošnými zmenkami a podobne.

Pred rokom Slovensko prišlo o skvelého investigatívneho novinára, ktorý sa nebál odhaľovať rôzne kauzy týkajúce sa bohatých podnikateľov a vplyvných politikov. Za svoju statočnosť zaplatil nielen svojím životom, ale aj životom svojej snúbenice. Slovensko potrebuje ľudí, ktorí budú vo svojom živote rovnako občiansky statoční, ako bol Ján Kuciak. Iba tak sa Slovensko stane lepšou krajinou pre život.

Ondrej Dostál, predseda OKS
Ivan Kuhn, podpredseda OKS

Comments

Komentáre