Dnes je to presne rok od vymenovania koaličnej vlády Roberta Fica.

Po minuloročných voľbách sa prvý krát v moderných dejinách Slovenska strany z demokratickej časti politického spektra rozhodli podieľať na vzniku vlády, v ktorej dominuje SMER-SD, strana budovaná na mentálnej kontinuite s érou komunizmu i mečiarizmu, a ktorej súčasťou je nacionalistická SNS.

Prekvapivo rýchlo a bez akejkoľvek snahy o vyjednanie nejakých personálnych zmien sa do tejto vlády pridala nielen strana Sieť, ale aj doteraz výrazne protinacionalisticky zameraný Most-Híd. Ospravedlnením mala byť najmä snaha zastaviť rast preferencií fašistických a nesystémových strán.

Vznikla tak vláda, ktorá samu seba začala definovať ako záruku stability a ako „hrádzu“ proti extrémizmu, ktorý vstúpil do slovenského parlamentu v podobe fašistickej ĽSNS.

Po roku fungovania tretej Ficovej vlády musíme konštatovať, že vláda sa nestala ani zárukou stability, ani hrádzou proti extrémizmu. Naopak.

Tretia vláda Roberta Fica je, rovnako ako jeho predošlé dve vlády, hlavnou príčinou pokračujúceho nárastu popularity a podpory extrémistických, či fašistických strán a hnutí. Namiesto toho, aby sa cieľavedomými opatreniami pokúšala zlepšiť životnú situáciu aj tých občanov, ktorí volili fašistov a extrémistov nie z presvedčenia, ale z frustrácie a sklamania z politiky, je aj naďalej vládou prázdnych sľubov, škandálov, korupcie, krytia trestnej činnosti a neschopnosti vyvodiť osobnú a politickú zodpovednosť. Tieto očividné a opakované zlyhania sa snaží zakrývať figovým listom niekoľkých kváziopatrení či zákonov, ktoré ale vzhľadom na celkové fungovanie vlády a jej obraz v očiach verejnosti nepredstavujú žiadne reálne zlepšenie.

Koaliční partneri SMER-SD sa tiež stávajú čoraz viac obhajcami či priam spolupáchateľmi neobhájiteľného konania vlády a jej členov, často pritom strácajúc aj posledné zvyšky svojej dobrej odbornej a politickej povesti.

OKS je pripravená prispieť k tomu, aby tretia vláda Roberta Fica bola aj jeho poslednou.

Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby v najbližších voľbách zvíťazili demokratické a prozápadné politické strany, aby mohla vzniknúť demokratická, prozápadná a reformná vláda, ktorá bude dbať na dodržiavanie demokratických a právnych pravidiel, bude sa snažiť reálne zlepšiť život občanov na Slovensku a začne túto krajinu zodpovedne pripravovať na rýchlo sa meniaci svet okolo nás.

Juraj Petrovič
podpredseda OKS a predseda Programovej rady OKS

V Bratislave dňa 23. marca 2017.

Comments

Komentáre

Juraj Petrovič

Juraj Petrovič je vyštudovaný hudobník a právnik. Pracuje na pozícii stredného manažmentu v oblasti chemického priemyslu. Členom OKS je od roku 2002, postupne zastával rôzne funkcie v republikovej rade a predsedníctve OKS. V období 2012 až 2020 pôsobil ako predseda Programovej rady OKS a v rokoch 2013 až 2020 bol podpredsedom OKS.