Dovolím si predložiť stručný, no zďaleka nie kompletný odpočet za prvý rok práce opozičného poslanca.

Dnes je za nami nielen rok odo dňa, kedy bola vymenovaná tretia Ficova vláda, ale aj rok odo dňa, kedy sa uskutočnila ustanovujúca schôdza VII. volebného obdobia Národnej rady Slovenskej republiky.

Doteraz sa uskutočnilo 14 schôdzí parlamentu, na ktorých som bol predkladateľom či spolupredkladateľom 17-tich návrhov zákonov, 18-tich pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov, 56-krát som vystúpil v rozprave, mal som 168 faktických poznámok, 14 interpelácií a 10 položených otázok na členov vlády.

Údelom opozičného poslanca, zvlášť na Slovensku, a obzvlášť na Slovensku počas Ficových vlád, je, že máloktorý z návrhov získa podporu poslancov strán vládnucej väčšiny. Napriek tomu, niečo sa presadiť podarilo, či už v parlamente alebo v rámci medzirezortného pripomienkového konania návrhov zákonov s podporou verejnosti. Práca poslanca sa však nevyčerpáva len účasťou na legislatívnom procese.

 

prechodny-pobyt

OBČANIA UŽ NEMUSIA HLÁSIŤ PRECHODNÝ POBYT

Od 1. októbra 2016 už nikto nemusí nahlasovať ministerstvu vnútra, že sa chystá vycestovať do zahraničia na viac ako 90 dní. Iba ak by sám chcel. A z povinnosti občanov hlásiť prechodný pobyt v rámci SR sa tiež stalo právo.

 

 

stop-totalita

ZLO KOMUNIZMU A FAŠIZMU NIE JE LEN VECOU MINULOSTI

Môj návrh, ktorým sa mali podrobnejšie vymedziť požiadavky na demokratický charakter politických strán a taktiež sa mal obnoviť zákaz ozbrojovania politických strán a vytvárania ich ozbrojených zložiek, minulý rok nakoniec síce schválený nebol, podporu preň však mienim hľadať opäť.

Nielen oživovanie ducha protižidovských nálad z vojnového Slovenského štátu, ale ani pamätné tabule ako tá Pješčákova či pamätníky ako ten Biľakov, nemajú mať svoje miesto v spoločnosti v krajine, ktorá si v 20. storočí zažila hnedú i červenú totalitu.

 

brexit-2070857_960_720

ZMENA ZÁKONA O OBČIANSTVE MÁ POMÔCŤ AJ OBČANOM SR PRED BREXITOM

Chceme, aby naši štátni občania nestratili slovenské občianstvo, keď získajú napríklad to britské. Dilemy, pred ktoré ich dnes Ficov a Slotov zákon o občianstve stavia, nepatria do etalónu toho, ako by sa slušný štát mal voči svojim občanom správať.

 

 

VĎAKA PRIPOMIENKE VEREJNOSTI SA POSILNÍ KONTROLA EUROFONDOV

Úrad podpredsedu vlády Pellegriniho prijal naše pripomienky, vďaka čomu by v každom z monitorovacích výborov po novom mali mať zástupcovia štátu menšinu, čím sa zvýši dohľad nad prácou riadiacich orgánov zo strany partnerov a verejnosti. Zároveň sa rozšíri množstvo informácií o čerpaní eurofondov, ktoré budú povinne zverejňované prostredníctvom IT monitorovacieho systému.

 

hand-reaching-out

NAVRHUJEME ZRUŠIŤ BYROKRATICKÝ NEZMYSEL ROKA 2016

Spoločne s Petrom Osuským a Janou Kiššovou sme predložili návrh novely zákona, ktorým sa má zrušiť objektívna zodpovednosť podnikateľov za nelegálne zamestnávanie realizované ich  dodávateľmi.

 

 

neublizilsom

TRESTNÉ OZNÁMENIE NA VLADIMÍRA MEČIARA

Spolu s podpredsedom OKS Jurajom Petrovičom sme podali trestné oznámenie na Vladimíra Mečiara za ohováranie nebohého prezidenta Michala Kováča v televízii TA3.

 

 

IMG_4789

OKS K PRVÉMU ROKU TRETEJ VLÁDY ROBERTA FICA

Po roku fungovania tretej Ficovej vlády musíme konštatovať, že vláda sa nestala ani zárukou stability, ani hrádzou proti extrémizmu. Naopak.

 

 

Ondrej Dostál
poslanec Národnej rady Slovenskej republiky a predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS)

 

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.