Občianska konzervatívna strana (OKS) víta výsledky druhého kola prezidentských volieb vo Francúzsku. Jasné a jednoznačné víťazstvo demokratického kandidáta Emmanuela Macrona nad extrémistickou kandidátkou Marine Le Penovou je dobrou správou pre demokratov nielen vo Francúzsku, ale v celej Európe.

Význam dvojkolovej voľby a jej dôležitosť, obzvlášť v situácii nárastu podpory pre extrémistické politické sily, sa podľa OKS ukázal aj vo výslednom pomere 66,06 % platných hlasov pre Macrona v porovnaní s 33,94 % pre Le Penovú. V prvom kole bolo víťazstvo Macrona nad Le Penovou tesné a v podstate len náhodné. Priebeh volebnej kampane alebo akákoľvek udalosť v predvolebnom období mohli spôsobiť, žeby sa víťazkou prvého kola stala Le Penová.

Po prvom kole však postupujúceho Macrona podporili v súlade s francúzskou politickou kultúrou proti Le Penovej neúspešní demokratickí kandidáti z prvého kola, štandardné demokratické politické strany a predovšetkým väčšina ich voličov. OKS je presvedčená, že dvojkolová voľba predstavuje nielen poistku pred hrozbou zvolenia extrémistického kandidáta v jednokolovej voľbe, ale zároveň vytvára podmienky pre výrazné zvýšenie legitimity zvoleného demokratického kandidáta. Takmer dvojnásobný počet hlasov pre Macrona v druhom kole v porovnaní s jeho tesným víťazstvom v prvom kole o tom hovorí jasnou rečou.

V Deň víťazstva nad fašizmom je preto potrebné nielen privítať dobrú správu pre demokraciu, ktorá včera prišla z Francúzska, ale zároveň pripomenúť, že vládna koalícia SMER-SD – SNS – MOST-HÍD, ktorá svoj vznik ospravedlňovala stavaním hrádze proti extrémizmu, urobila zrušením dvojkolovej voľby županov presný opak. Doširoka otvorila dvere pre úspech extrémistických kandidátov v jesenných krajských voľbách. Vládna koalícia tak konala z čisto účelových motívov a bola na nebezpečenstvo jednokolovej voľby zo strany demokratickej opozície aj zo strany prezidenta Slovenskej republiky zrozumiteľne upozornená. Prípadné zvolenie fašistov na čelo samosprávnych krajov tak podľa OKS pôjde výlučne na vrub vládnych strán, ktoré uprednostnili svoje stranícke záujmy pred zodpovednosťou voči krajine.

Ondrej Dostál, predseda OKS, poslanec NR SR

Juraj Petrovič, podpredseda OKS, predseda Programovej rady OKS

V Bratislave dňa 8. mája 2017.

 

Zdroj fotografie: Lorie Shaull via Foter.com / CC BY-SA

Comments

Komentáre