Slovensko si tento rok pripomína smutné okrúhle 70. výročie komunistického prevratu a nastolenia komunistickej totality v Československu. Občianska konzervatívna strana (OKS) považuje 25. február 1948 za jeden z čiernych dní našej novodobej histórie.

Takzvaný Víťazný február, ako komunisti tento deň oslavovali 40 rokov, bol v skutočnosti prehrou slobody a demokracie a prehrou miliónov ľudí, ktorí sa dostali do otroctva malej, ale ozbrojenej a dobre zorganizovanej skupiny, ktorá od porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne systematicky pracovala na ovládnutí silových zložiek štátneho aparátu v Československu, až do úplného uchopenia moci vo februári 1948.

Februárovým prevratom nastolili komunisti režim, v rámci ktorého zavraždili stovky ľudí, desaťtisíce ľudí uväznili alebo poslali do pracovných táborov, státisíce ľudí pripravili o legálne nadobudnutý majetok a milióny o slobodu. Všetky tieto zločiny zakrýval komunistický režim neustálou propagandou o sociálnej spravodlivosti a zvyšovaní životnej úrovne. V skutočnosti životná úroveň ľudí v porovnaní so slobodnými demokratickými krajinami v Európe zaostávala a tisíce ľudí utekali cez prísne strážené hranice za slobodou a lepším životom, riskujúc svoj vlastný život.

Napriek tomu panuje dodnes u časti slovenskej populácie spomienkový optimizmus na plnú zamestnanosť, výstavbu, industrializáciu a údajné sociálne istoty. Kým iba málokto si na Slovensku dovolí obhajovať zločinný fašistický (nacistický) režim a nikto by si zrejme nedovolil postaviť pamätník predstaviteľovi Gestapa na Slovensku, pamätník tajomníkovi komunistickej strany, alebo pamätná tabuľa komunistickému prokurátorovi sú otvorene inštalované a  štátnymi orgánmi tolerované. Naopak, odporcovia takejto verejnej propagácie zločineckého režimu sú políciou a prokuratúrou stíhaní.

Preto je potrebné nahlas opakovať nevyvrátiteľné fakty. Komunizmus a fašizmus sú totalitné ideológie, ktoré v 20. storočí viedli k nastoleniu zločineckých režimov, ktoré zlikvidovali demokratický právny štát, porušovali ľudské práva a páchali zločiny na vlastných občanoch.

Pripomínať si zločiny oboch režimov, poukazovať na ich vinníkov a uctiť si pamiatku ich obetí si treba pri každej príležitosti, nielen pri okrúhlom výročí.

Zlo komunizmu a fašizmu nie je len vecou minulosti, ale ešte stále aktuálnou hrozbou pre našu budúcnosť. Je povinnosťou slušných ľudí postaviť sa na odpor zlu. Je povinnosťou demokratov nepodceňovať hrozbu extrémizmu a dôsledne brániť slobodu a demokraciu. Február 1948 nám ukazuje, aké je to dôležité. Február 1948 nám ukazuje, ako ľahko môže demokracia podľahnúť diktatúre, ako ľudia môžu prísť o slobodu, ak o ňu aktívne nebojujú.


OKS si pripomenie toto smutné výročie spomienkou, ktorá sa uskutoční v nedeľu 25. februára nedeľu o 16:30 pri Pamätníku obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave.


Ondrej Dostál, predseda OKS
Ivan Kuhn, podpredseda OKS
Juraj Petrovič, podpredseda OKS

V Bratislave dňa 23. februára 2018.

Comments

Komentáre