V čase pandémie, akú aktuálne zažívame, je jedinou zbraňou ľudstva proti ochoreniu, na ktoré denne umierajú tisíce ľudí, kreativita, intelekt a schopnosť vedcov vyvinúť nové lieky, ktoré pomôžu s liečbou infekčného ochorenia COVID-19, vrátane vakcín, ktoré zabezpečia vytvorenie imunity a odolnosť voči infikovaniu.

Rovnako je nesmierne dôležitá správna diagnostika ochorenia, izolácia infikovaných a obmedzovanie šírenia ochorenia. Preto je nesmierne cenné, že aj na Slovensku máme vedcov, ktorí boli schopní vyvinúť jeden z najpresnejších PCR testov na svete a zároveň sú opakovane ochotní dokonca tieto diagnostické nástroje darovať zdravotníkom a pomôcť tak k účinnej ochrane obyvateľov Slovenskej republiky.

Rozhodovanie pri nekompletnej informácii, v neistote, mnohokrát pod časovým tlakom, nie je jednoduché . Ak niekto zvláda správne sa rozhodnúť v takýchto podmienkach, je to najčastejšie práve vedec, ktorý má svoje vedomosti a vzdelanie postavené na pevných základoch a faktoch.

Slovenskí vedci a vedci z celého sveta v roku 2020 zachránili mnoho životov. To, že dnes vieme efektívne detegovať a diagnostikovať ochorenie, je výsledok práce vedcov. To, že máme určité možnosti podpornej liečby a zároveň sa už distribuujú prvé vakcíny, je konkrétne aj výsledok práce naturalizovaných tureckých migrantov v Nemecku, ktorí veľkú časť svojich životov venovali práve rozvoju novej vakcinačnej metódy, ktorá dnes už chráni milióny životov.

Veríme, že tak, ako ste to robili dosiaľ, budete spoločnosti pomáhať nielen v nadchádzajúcich ťažkých mesiacoch, ale aj naďalej v nasledujúcich rokoch. Napriek nevďaku niektorých.

Ďakujeme Vám.

Martin Mlýnek

podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS)

Ivan Kuhn

podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS)

V Bratislave dňa 14. januára 2021.

Comments

Komentáre