Vládna koalícia neprichádza v parlamente s vlastnými návrhmi a automaticky odmieta návrhy, s ktorými prichádzajú opoziční poslanci.
Na minulej schôdzi som bol spolupredkladateľom návrhu novely zákona o štátnom občianstve a nerokoval som o tom s nikým z vládnej koalície, čo mi bolo vyčítané, že si robíme reklamu a iba predkladáme návrh, o ktorom vieme, že nemá šancu prejsť. Tak pred touto schôdzou som mailom oslovil všetkých predsedov poslaneckých klubov vládnej koalície a demokratickej opozície, aj poslaneckých skupín, ktoré nemajú vlastný poslanecký klub a z koaličných som dostal dve kladné odpovede. Kladné v zmysle, že áno, stretneme sa. A aj som sa stretol a rokoval so zástupcami poslaneckého klubu SNS a poslaneckého klubu MOST-HID, a hoci ich postoj voči obsahu návrhu novely zákona o politických stranách nebol odmietavý, mám z tých rozhovorov dojem, že podobne ako keď sa to rokovanie neuskutočnilo, výsledok bude rovnaký a ten návrh podobne ako na minulej schôdzi návrh novely zákona o štátnom občianstve bude odmietnutý.
Prečo predkladáme novelu zákona o politických stranách a prečo by tento návrh vládna koalícia ignorovať nemala?
Demokratický charakter politických strán a ich rešpekt demokratickému právnemu štátu a k základným právam a slobodám sú podmienkami zachovania pluralitného demokratického systému. Z histórie 20. storočia sú známe viaceré príklady, keď extrémistické politické strany využili možnosť fungovať v rámci demokratického politického systému na jeho likvidáciu, dostali sa demokratickou cestou k moci a nastolili na dlhé roky totalitný režim.
V záujme upevnenia demokratického charakteru politických systému a ochrany základných práv a slobôd občanov sa preto navrhuje podrobnejšie a konkrétnejšie v zákone vymedziť požiadavky na demokratický charakter politických strán. Rovnako sa navrhuje obnoviť zákaz ozbrojovania politických strán a vytvárania ich ozbrojených zložiek.
Ozbrojené zložky boli v minulosti spájané s extrémistickými a totalitne orientovanými politickými stranami (nacistická NSDAP a jej SS a SA, Hlinkova slovenská ľudová strana a Hlinkova garda, Komunistická strana Československa a Ľudové milície). Tieto politické strany zneužívali svoje ozbrojené zložky na útoky proti demokratickému systému i pri uplatňovaní svojej totalitnej moci po likvidácii demokratického systému. Je evidentné, že ozbrojené zložky politických strán sú nezlučiteľné s demokratickým politickým systémom, a preto sa ich navrhuje zakázať. Rovnako sa navrhuje zakázať, aby politické strany využívali príspevky, ktoré dostávajú zo štátneho rozpočtu na podporu ozbrojených zložiek.