Platy ústavných činiteľov nie sú hospodárskou škodou (aj keď činnosť či nečinnosť niektorých z nich neraz je). 

Včera poslanci koalície odmietli podporiť návrh Ficovej vlády na skrátené legislatívne konanie o ďalšom zmrazovaní platov ústavných činiteľov. Pred rokom totožný návrh v parlamente prešiel. Prešiel, hoci aj vtedy šlo o zjavné porušenie zákona o rokovacom poriadku. Skrátené konanie totiž rovnako tak pred rokom ako i včera nebolo odôvodnené. Platy ústavných činiteľov nie sú hospodárskou škodou (aj keď činnosť či nečinnosť niektorých z nich neraz je). 

Ficova vláda a koalícia ako je rok dlhý nebola schopná v riadnom legislatívnom procese prísť so systémovým návrhom, ako by mali vyzerať platy ústavných činiteľov. A tak sa Fico na „last minute“ pokrytecky rozhodol, že opäť nechá zaklapnúť populistickú pascu zmrazovania platov. Avšak, koaliční poslanci sa mu z nej tentoraz vyšmykli a nechali ju klapnúť naprázdno. 

Fico na to dnes zareagoval hrozbou, že spojí hlasovanie o zmrazení platov s dôverou vláde. Hm. Fico ignoruje, že jeho spolužiak generálny prokurátor Čižnár sa na opakované zmrazovanie platov, ktoré sa netýka len poslancov či členov vlády, podaním sťažuje na ústavnom súde. Ak mu ten dá zapravdu, a na štát sa následne zosypú žaloby, to len uvidíme, čo sú to hospodárske škody.

 

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.