Včera som bol v Téme dňa TA3 diskutovať o aktuálne zverejnenom rozhodnutí Ústavného súdu, podľa ktorého prezident Andrej Kiska nevymenovaním chýbajúcich sudcov z kandidátov zvolených Národnou radou porušil ich ústavné práva. 

Je namieste si pripomenúť, že pán prezident Kiska odmietol spomedzi kandidátov vymenovať sudcov Ústavného súdu s odôvodnením, že vo svojej doterajšej praxi sa nevenovali ústavnému právu a ochrane ľudských práv a existujú závažné pochybnosti, či sú schopní zastávať funkciu ústavného sudcu. 

Podľa Ústavného súdu by prezident vo veci mal znova konať a z navrhnutých kandidátov vymenovať nových sudcov ústavného súdu.

Jeden z týchto kandidátov, Juraj Sopoliga, bol včera jedným z mojich spoludiskutérov na danú tému dňa. Okrem iného včera tento pán povedal toto: „V tomto prípade je ohrozená demokracia a dochádza k nástupu totality. No a keďže naše právo porušil pán prezident, tak samozrejme, že nastupuje prezidentská totalita, ja mám tento úsudok z tohto právneho názoru pri tom skutkovom stave.“

Nuž, toto vystúpenie pána Sopoligu dokazuje, že obavy pána prezidenta ohľadom kvality kandidátov, ktoré mu v minulom období odporučil jednofarebný smerácky parlament ako kandidátov na sudcov Ústavného súdu, sú plne opodstatnené.

Keď pán sudca Sopoliga hovorí o prezidentskej totalite, tak nielen ja, ale my všetci by sme sa mali desiť predstavy, že tento človek by niekedy rozhodoval na Ústavnom súde. To je slovník tvrdej politickej opozície, nie slovník sudcu, nota bene ústavného sudcu.

Som veľmi kritický k Ficovým vládam, k mnohým ich krokom, k mnohým rozhodnutiam aj v minulosti, aj dnes, ale nespomínam si, že by som ja ako opozičný politik hovoril o tom, že Smer tu zavádza totalitu.

Ak niekto, kto chce byť ústavným sudcom, miesto toho, aby vecne analyzoval rozhodnutie Ústavného súdu, tak používa slovník o prezidentskej totalite, mal by sa skôr venovať politickej činnosti, ako rozhodovaniu na súde.

Toto nie je nezaujatý sudca a nikdy ním ani nebude…

 

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.