Ústava predpokladá, že vyvlastňovať možno iba vo verejnom záujme. Zákon o opatreniach týkajúcich sa významných investícií umožňuje vyvlastňovať v súkromnom záujme, ktorý vláda vyhlási za verejný záujem. To, že sa nejaká veľká investícia rozhodnutím vlády vyhlási za významnú investíciu nerobí z čisto súkromného záujmu verejný záujem. 

Spor nie je o tom, či sa budú alebo nebudú projekty J&T a HB Reavis realizovať. Spor je o tom, či majú byť zvýhodnení najväčší developeri tak, ako to pretláčal podpredseda vlády a SMER-SD Peter Pellegrini. Išlo o to, či majú mať selektrívne výhody oproti iným stavebníkom. Išlo o to, aby vláda spolu s veľkými developermi nerozhodovala o niečom, o čom má v decentralizovanom štáte rozhodovať samospráva.

Mestské zastupiteľstvo Bratislavy, miestne zastupiteľstvá Petržalky, Ružinova, aj Starého Mesta odmietli udelenie štatútu významnej investície. Keď Peter Pellegrini spochybňuje hlas volených zástupcov občanov, spochybňuje tým demokraciu.

#SMER-ani-Socialna-ani-Demokracia

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.