Mnohí už neveria, že SMER a SNS, teda strany, ktoré svorne s HZDS roky blokovali zrušenie Mečiarových amnestií v parlamente, myslia zrazu ich zrušenie vážne.

Mnohí považujú celý vládny návrh na zmenu ústavy len za fintu, ako prostredníctvom rozhodnutia ústavného súdu zamiesť zrušenie amnestií pod koberec raz a navždy. A zákonom neodôvodnené skrátené legislatívne konanie, o ktorom dnes rokuje parlament, týmto podozreniam len nahráva.

Na stole máme v tejto chvíli dve cesty, ako zrušiť Mečiarove amnestie. Jednu, ktorú môžeme schváliť normálnym legislatívnym postupom a ak sa pre ňu rozhodneme, zrušenie Mečiarových amnestií nebude možné zvrátiť. Druhú, ktorá vedie cez zákonom neodôvodnené skrátené legislatívne konanie k pochybnému výsledku, pri ktorom je vysoká miera rizika, že zrušené nebudú Mečiarove amnestie, ale snaha o ich zrušenie.

Tá prvá cesta sa volá opozičný návrh ústavného zákona o zrušení Mečiarových amnestií. Tá druhá vládny návrh na zmenu ústavy v skrátenom legislatívnom konaní. Je úplne zjavné, ktorou cestou by mali ísť tí, ktorí si úprimne želajú zrušenie Mečiarových amnestií, a ktorou tí, ktorí snahu o ich zrušenie iba predstierajú.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.