Dnes je deň, kedy britská premiérka Theresa May podpísala list, v ktorom Európskej komisii oznámila, že aktivuje článok 50. Spúšťa sa tak proces, ktorým sa začína „rozvod“ Britov s EÚ, tzv. Brexit.

Dnes je deň, kedy parlamentná väčšina odmietla ďalej rokovať o návrhu novely zákona o štátnom občianstve, ktorý som spoločne s ďalšími poslancami opozície predkladal na rokovanie parlamentu. Cieľom nášho návrhu malo byť ukončenie praxe, ktorú za prvej Ficovej vlády zaviedli Fico s Mečiarom a Slotom. Chceli sme, aby prestala platiť zákonná úprava, ktorá dnes umožňuje odoberať občianstvo SR našim občanom, ktorí získajú občianstvo inej krajiny.

Dnes platí, že takí občania stratia slovenské občianstvo proti ich vôli.

Na britských ostrovoch žijú desaťtisíce našich občanov, z ktorých mnohí budú v súvislosti s Brexitom vystavení dileme, že ak požiadajú o tamojšie občianstvo, kvôli jednoduchšiemu životu po Brexite, prídu proti svojej vôli o občianstvo slovenské. Týchto našich občanov dnes parlamentná väčšina hodila cez palubu. Opäť.

Hoci bez Slotu a Mečiara, ich duch je prítomný aj v tretej vláde Roberta Fica. A to sa včera v diskusii o rušení Mečiarových amnestií poslanec Blanár ohradil voči tomu, že stranu SMER, ktorej je podpredsedom, považujeme za mentálneho nasledovníka Mečiarovho HZDS.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.