Bratislava, 21. mája 2018 – Skupina staromestských poslancov spoločne so starostom mestskej časti Bratislava-Staré Mesto predkladá na zajtrajšie miestne zastupiteľstvo návrh, aby sa časť dnešného  Vajanského nábrežia premenovala na Námestie T. G. Masaryka.

Skupina poslancov miestneho zastupiteľstva v bratislavskom Starom Meste – Peter Osuský, Ondrej Dostál, Lucia Ďuriš-Nicholsonová, Miloš Domorák, Martina Uličná, Matej Vagač, Soňa Párnická, Ivan Bútora, Viera Satinská, Štefan Bučko – v spolupráci so starostom mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslavom Števčíkom spoločne predkladajú na utorkové miestne zastupiteľstvo návrh, aby sa časť dnešného  Vajanského nábrežia, na ktorej je situovaná socha T. G. Masaryka a Pamätník československej štátnosti, premenovala na Námestie T. G. Masaryka.

V tomto roku si pripomenieme 100. výročie vzniku Československej republiky. 28. október 1918 je jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Demokratická a humanistická tradícia prvej Československej republiky je pre občanov Slovenskej republiky významným zdrojom národnej hrdosti a občianskeho sebavedomia. Čelnými postavami vzniku Československej republiky boli T. G. Masaryk, Milan Rastislav Štefánik a Edvard Beneš.

„Po M. R. Štefánikovi sú v Bratislave pomenované dve verejné priestranstvá – Štefánikova ulica a Nábrežie M. R. Štefánika. Po T. G. Masarykovi nie je dosiaľ v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave pomenované žiadne verejné priestranstvo, a to chceme týmto návrhom zmeniť,“ vysvetľuje predseda OKS a staromestský poslanec Ondrej Dostál a pokračuje „ak návrh skupiny poslancov staromestské zastupiteľstvo schváli, bude sa ním musieť zaoberať podľa štatútu hlavného mesta mestské zastupiteľstvo. Ak ho odobrí, Bratislava konečne bude mať Masarykovo námestie.“

Nielen na rozdiel od mnohých iných miest Slovenska, ale i na rozdiel od viacerých iných európskych metropol, hlavné mesto dodnes nemá verejné priestranstvo – ulicu či námestie, ktoré by nieslo meno prvého československého prezidenta T. G. Masaryka.

 „V priestore navrhovaného námestia sa nenachádza žiadna obytná budova. Zmena pomenovania verejného priestranstva teda nebude mať vplyv na zmenu trvalého pobytu žiadnej fyzickej osoby. Dotkne sa iba sídla Slovenského národného múzea, ktoré sa nachádza na Vajanského nábreží 2,“ dopĺňa jeden z predkladateľov návrhu Peter Osuský.

Ondrej Dostál (OKS, v klube SaS) a Peter Osuský (SaS) zároveň ako poslanci Národnej rady Slovenskej republiky opakovane predkladali v parlamente návrh, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom aj na Slovensku rovnako, ako to bolo za éry spoločného štátu a ako je to naďalej v Českej republike.

„28. októbra 1918 vznikla Československá republika. Ide o jeden z najvýznamnejších dní v novodobej histórii Slovenska. Vznik Československa znamenal pre slovenský národ prvý raz v dejinách, že sa stal štátotvorným národom, pre Slovensko jeho vôbec prvé územné a štátne vymedzenie a základ moderného ekonomického, sociálneho, vzdelanostného a kultúrneho rozvoja,“ mieni Peter Osuský.

Súvisiace informácie:

Návrh na zmenu názvu časti Vajanského nábrežia na Námestie T. G. Masaryka

Comments

Komentáre