Peter Tatár: Idealista

title=„Fico môže klamať jedno volebné obdobie dúfam že nie dve ale ľudia mu potom na to prídu“ hovorí Peter Tatár.

Nebol komunista hoci uznáva že ľahšie bolo do strany vstúpiť a prilepšiť si k platu ako nevstúpiť. „Bolo to prostredie ktoré vám zaručovalo úspech. Ale keď som sa pozrel akí ľudia sú v strane tak som radšej nevstúpil“ priznáva po rokoch. Konzervatívny politik bývalý predseda poslaneckého klubu VPN lekár exposlanec Národnej rady SR dnes komunálny politik. Známy je jeho výrok aby sa Mečiar nechal vyšetriť. V roku 2001 vyhlásil že urobí všetko pre to aby sa Fico nedostal k moci. Dnes kritizuje aj opozíciu aj koalíciu. So zakladajúcim predsedom Občianskej konzervatívnej strany a vicestarostom bratislavského Starého Mesta PETROM TATÁROM (54) sa rozprávala KATARÍNA ŠELESTIAKOVÁ.

V roku 2001 ste ako poslanec vládnej koalície ktorej súčasťou bol aj Fico povedali že urobíte všetko pre to aby sa Fico nedostal k moci. Prečo?

Už vtedy padol ten jeho smutne slávny výrok že si nevšimol že prišiel november. Mal za sebou aj kampaň za trest smrti čo dnes popiera a vďaka čomu mal zaručenú medializáciu. Mal za sebou kampaň proti zlodejom zemiakov proti privatizácii proti Maďarom a Cigánom a ľuďom sa to veľmi páčilo. A mal za sebou aj urazený postoj keď sa nestal generálnym prokurátorom lebo nemal na to vek. Tak si založil vlastnú stranu lebo jeho materská komunistická strana mu bola málo. Bolo jasné aký typ politika to je. Spiatočnícky mladý komunista centralizátor moci totalitný typ nevadí mu hovoriť nepravdu. Vie sa smelo vyjadrovať a mal aj silný mediálny priestor. Fico pochopil že komunistických voličov a proetatistických ľudí ktorí sa pokojne nechajú vodiť ako stádo je ešte veľa.

Ako by ste charakterizovali Smer?

Ako neokomunistickú stranu ktorá sa chce tváriť ako sociálna demokracia.

Smer má však aj silné podnikateľské zázemie a podnikateľom vyhovuje skôr pravicová strana nemyslíte?

Tak to je dvojitá rola. Keby tu bola čistá demokracia bez korupcie tak by v Smere nemohli byť a museli by hlasovať proti Smeru. Lenže máme tu nazvime to hybridný systém kúsok totality a kúsok slobody – a im len vyhovuje sedieť na stoličkách z ktorých si môžu prideľovať zákazky. A potom sú z nich úspešní podnikatelia. Nehovorím že to tak robia všetci ale je výhodné byť pri tom keď sa rozdeľujú peniaze a ako sa hovorí z cudzieho krv netečie. Ale to len tak vyzerá a krv tečie a dokonca tečie z nášho. A na druhej strane mnohým podnikateľom sa páči byť v politike. Politika je ako droga ste slávni a ten pocit je slastný. Moji starí kamaráti v Starých Horách s ktorými sme spolu sedávali v krčme drevo rúbali pili borovičku keď ma videli v televízii na Vianoce 1989 moju drevenicu nazvali U papaláša. Hoci ma dovtedy poznali len v montérkach. Politika je moc a mať moc je droga. A platí to aj z druhej strany verejnosť sa moci mlčky prispôsobuje.

Prekvapilo vás zoskupenie vládnej moci?

Je to logický výsledok volieb a účelové zoskupenie. Ale praktiky vládnutia majú spoločné. Mečiar je autoritatívny diktátorský centralizoval moc a zneužíval. Slota to isté. A komunisti to robili desaťročia. Systémovo patria k sebe a je jedno že sa jedni tvária že sú vľavo a druhí že sú nebodaj vpravo. Paradoxne ak ste si pozreli volebný program SNS tak bol viac ľavicový ako ktorýkoľvek iný. Sľubovali čo všetko rozdajú a dnes aj tak hlasujú hlava-nehlava. HZDS je všetko je národné kresťanské nehovorí že je sociálne ale že je ľudové. Im naozaj nerobilo problém si povedať že budeme spolu vládnuť keď už to môžeme urobiť.

Ale pred voľbami sa napríklad Mečiar a Fico nešetrili a na vzájomnej kritike postavili kampaň.

Tak áno iste by chceli vládnuť sami ale sú traja. V politike sa musia naučiť žiť spolu. Oni vedeli že je to pre nich výhodné.

Povedali ste že vytriezvieť už mohol každý. Voliči ale aj Dzurinda Hrušovský a Bugár ktorí chceli vo Ficovej vláde pomáhať Slovensku. Sklamali vás?

Určite. Nakoniec KDH prežilo svoj vnútorný boj ktorý Vladimír Palko prehral čo je pre KDH ale aj pre Sloven-sko škoda. A Dzurinda sa nespráva dôsledne ako principiálna opozícia. Od neho sa očakáva že bude Ficovi súperom. Nepovie úplne jasne že sú to boľševici že nás ožobračujú a totálne klamú. Ak to takto nepovie a hľadá len témy z ktorých sa nemožno zošmyknúť tak ako chcú byť úspešní v roku 2010 vo voľbách? Na jednej strane je tu sklamanie že koketovali byť s Ficom pri moci a na druhej strane že sú slabí aj ako opozícia.

Nie je to od Dzurindu kalkulácia aby si pred Smerom celkom nezatvoril dvere?

Môže byť veď Mečiarovi adresoval vyjadrenie o krvavých paprčiach a o Ficovi zatiaľ nič podobné nepovedal. Ak sa cíti inde ako Fico tak ho musí veľmi tvrdo kritizovať. Lebo Fico je veľká hrozba nielen hrozba ale on už koná on už je zlo. Sme členmi Európskej únie a bližšia je nám Moskva a Peking? To je absurdné a spiatočnícke. Nemám nič proti obchodným vzťahom s Moskvou ale odmietam byť ich ideový a politický vazal. To už stačilo. Nielen Husák ale aj Mečiar a Fico si chodia po radu do Moskvy.

V jednom rozhovore ste na dilemu či sa vrátite k opravám starých dreveníc alebo do vrcholovej politiky povedali že v roku 2006 bude mať OKS nad päť percent hlasov.

Nestaviam už celé drevenice iba ak u kamaráta treba urobiť drobnú opravu. Nemám čas aby som dal dohromady výpravu a urobili sme celú novú drevenicu alebo veľkú generálku nejakej starej drevenice. A čo sa týka preferencií tak to mi je ľúto lebo si myslím že OKS je stále najdôslednejšou najproreformnejšou politickou silou aj keď sme teraz mimo parlamentu. Kritizujeme vládu ale pokračujeme aj v programovej práci a pôsobíme na komunálnej úrovni.

Kritici vás označujú za výťahovú stranu ktorej chýba politický marketing. Je to tak že sa nedokážete predať a chýbajú vám bohatí mecenáši?

Skôr je to o štýle práce a o obsahu. Chceme súlad slov a činov odmietame politické rozhodnutia ktoré by nám nahrabali peniaze. A naozaj neradi hráme divadlo. Radšej ľuďom priamo hovoríme že treba viac pracovať aby sa mali lepšie ale mnohým sa to nepáči. Lepší sa im zatiaľ zdá politik ktorý sľúbi že nič nebudú robiť a štát sa o nich postará. Ale to je cesta ktorá vedie k úpadku národa. Hospodárskemu aj morálnemu. Rozumných a zodpovedných ľudí je podľa mňa veľmi veľa len to navzájom o sebe nevedia. Keď nám len časť z nich dá hlas je to výťah do parlamentu.

Povedali ste že nerobíte politické rozhodnutia ktoré by vám prinášali peniaze. Aké rozhodnutia politickým stranám priniesli peniaze?

Tak v deväťdesiatych rokoch známa privatizácia keď niekto dostal VSŽ Slovnaft alebo Naftu Gbely hlboko pod cenu a tie fabriky už len tým že sú prinášali novým majiteľom zis-ky. Ale to sú známe prípady. To isté aj na úrovni komunálnej politiky v oblasti kde sa nehnuteľnosti verejného majetku predávali do súkromných rúk a ich predajné ceny boli desať- až dvadsaťkrát nižšie ako je ich dnešná reálna hodnota. Tretím príkladom ako sa politickým rozhodnutím možno dostať k peniazom je pridelenie verejnej zákazky vopred určenej osobe a takýchto prípadov je veľmi veľa. Vinní sú politici ktorí rozhodujú. Keby som bol podnikateľ tak podpíšem všetky takéto pre štát nevýhodné zmluvy aby som ja sám viac zarobil. Ale toto veľmi diskredituje a ničí slobodný a poctivý trh.

Kde tie „špinavé“ peniaze končia ak sa politici verejne prezentujú že sú vlastne chudobní a bývajú len v panelákoch a používajú služobné či zapožičané autá?

Sú u Mečiarovej kapitálotvornej vrstvy a u ďalších privatizérov veľká časť ide na volebné kampane a mítingy to je drahá záležitosť. Zvýšila sa síce cena za voličský hlas ale kampaň stojí stá miliónov korún a nakoniec ani nie je do nej všetko započítané. Tam sa míňajú tieto peniaze a nejaká časť dúfam že tá menšia urobí dobre aj niektorým fyzickým osobám.

Hoci všetci politickí lídri vyčítali Mečiarovi jeho vilu Elektra dnes je opäť súčasťou vládnej koalície. Ako je to možné?

Samozrejme zabudol som ako príklad uviesť vilu Elektra ale týchto príkladov je dnes už more či je to Slota a jeho majetok alebo ďalší politici z HZDS ale aj z iných strán. Možné je to preto že voliči im to vo voľbách „odpustili“.

Slota tvrdí že nič nevlastní…

Áno ale aj tak je to jasné. Alebo SDĽ a všelijaké budovy v Mošovciach a Kanisova vila kvôli ktorej padol ako minister…

Kanis zas tvrdí že vyhral peniaze v stávkach…

Áno? Ja si naozaj myslím že je to chyba ľudí ktorí to tolerujú. V roku 1998 odmietli Mečiara lebo videli že to bola hanba pre Slovensko ku koncu to pripúšťali aj jeho „fandovia“. Ľuďom sa ani neprilepšilo prudko vzrástla nezamestnanosť vo svete nás neakceptovali a navyše verejnosť videla a čoraz viac ľudí si to uvedomovalo že vtedajší premiér Mečiar nehovorí pravdu. Možno si spomínate keď v televízii išiel program Čo vy na to pán premiér a pozvaní novinári mu kládli aj nepríjemné otázky. On sa nahneval a potom tento propagandistický program zrušili. Počul som ako Mečiarovi fanúšikovia niekde na Orave hovorili – nedarí sa mu zle to robí chyby robí no musíme ho znovu voliť aby sa to naučil. Ľudia sa veľmi často sami postavia do podriadenej trpiteľskej úlohy.

Zaujímavé veď Mečiar bol predsa súčasťou vašej VPN ktorá z neho politika vyrobila.

Nechali sme voľné miesto ministra vnútra a vtedajší premiér Čič tam už ľahko pozval Mečiara. To bola naša chyba. Chybou dvoch Dzurindových vlád bolo či to bola SDKÚ alebo dočasná SOP alebo iné vládne strany že rovnako zneužívali moc ako Mečiar a dnes Fico. Museli odísť ministri podozriví z korupcie a to boli chyby na ktoré sme doplatili.
Podľa Petra Zajaca Mečiar ktorý dnes pôsobí ako starnúci klaun vtedy vyžaroval silu a šíril okolo seba strach mal vtedy deväťdesiatpercentnú popularitu.
Mečiar mal takú povahu že sa rád predvádzal. Niekto povedal že v každej dedinskej krčme je jeden taký „tlčhuba“ len niektorí sú úspešnejší a iní menej. A on bol úspešný. Navonok vyžaroval rozhodnosť odhodlanie silu a mnohí to vnímali pozitívne lebo naša verejnosť je pasívna podriadená. Pri tejto našej priemernej slovenskej povahe lebo každý je iný si mnohí povedali necháme ho veď on to za nás vybaví. A dnes už čoraz viac ľudí vidí ako to naozaj je. Jeho črty na seba prebral Fico tvári sa namosúrene takmer nikdy sa neusmieva a takto presadzuje pohon na monopoly na súkromné spoločnosti proti zisku proti osobnej zodpovednosti proti ochrancom životného prostredia a proti účasti občanov na rozhodovaní vôbec proti americkým radarom – aj on potrebuje len poslušné ovce a nie samostatne mysliacich voličov. No tým že je mladší a môže na politickej scéne pôsobiť dlhšie je ešte väčším nebezpečenstvom ako Mečiar aj napriek tomu že už sme v Európskej únii.

Charakterizovali ste Fica že sa predvádza v maskáčoch ako Fidel Castro fotí s baníkmi ako Gustáv Husák a najradšej by znárodňoval ako Hugo Chávez a Evo Morales.

Ale on to tak aj robí. Ficov minister falošne obvinil Hedvigu Malinovú a zastrašoval podnikateľov keď zobral Reháka a Valka do väzby. Ficova vláda znárodňuje zdravotné poisťovne dôchodkové fondy letiská a to ostatné už má tiež za sebou. Fico o sebe povedal že si ani nevšimol že bol nejaký november ’89. Tým povedal že pre neho sloboda a demokracia nemajú žiadnu cenu. Nič iné tým nepovedal on chce vládnuť inak.

V súčasnej vláde sú dve tretiny ministrov na čele s premiérom bývalí komunisti.

Vnímam to veľmi bolestne a negatívne. Je to veľký návrat komunistov ktorí prešli cez rôzne strany a spojili sa v Smere. Keď Smer vznikol tak Peter Zajac povedal že to je Smer k HZDS. No dnes sa zdá že je to ešte horšie. To je aj dôsledok našej zlej politiky teda prvej a druhej Dzurindovej vlády. Urobili chybu že nepresvedčili o svojej dôveryhodnosti. A tak tu máme Fica. že je to ich životná šanca komunistická strana končí a iba prešli do inej „vládnucej“ strany. Z VPN potom šli do HZDS DÚ atď. A to isté Mečiar. Keď sme Mečiara odvolávali mal deväťdesiatpercentnú podporu. Vystupoval v televízii vedel nahodiť takú ukrivdenú pózu a mnohí ho ani nepoznali ale uverili mu. Potom sa mi neskôr ospravedlňovali že som mal pravdu keď som na predsedníctve parlamentu povedal aby sa Mečiar dal vyšetriť. Na predsedníctve sa vtedy čudovali keď si vypočuli ako sa Mečiar správa vo vláde ako veľký chlapec tak som odporučil aby ho vyšetrili…

Veľký chlapec?

Keď navrhol riešenie a niektorý minister o tom polemizoval tak tresol do stola a utiekol z miestnosti. Pozýval si k sebe podriadených a pred tretími osobami ich ponižoval. Vyhlasoval – ja viem že ste vo zväzkoch ŠtB hoci niekedy to aj bola pravda ale inokedy zas nie proste vydieral. Pritom je vo zväzkoch aj jeho meno.

Známa je aj historka ako sa vraj pred Havlom rozplakal a to bol údajne dôvod prečo oni dvaja už nenašli spoločnú reč.

Asi áno poslal demisiu my sme si mysleli že normálny človek to takto nerobí. Trucoval zdrhol a odkazoval nám cez sekretárku Nagyovú s kým je a s kým nie je ochotný sa stretnúť. Prezident Havel keď pochopil že sa Mečiar hrá na skrývačku tak sa len pousmial. Potom volala pani sekretárka že Mečiar by sa s Havlom mohol stretnúť. Stretli sa na Kamennom mlyne a rokovali o niečom čo sa dohodli že nikomu nepovedia a ja som len videl ako Mečiar vyšiel buchol dvermi a sadol do auta. Ak pred takou osobnosťou akou je Havel hral Mečiar to svoje paranoidno-bolestínske divadlo tak mohol cítiť že sa ponižuje.

Ako si vysvetľujete že Smer má vysokú podporu verejnosti?

Tým že ľudia si nevedia chrániť svoju slobodu. Keď vidím že mi berú peniaze cez odvody a dane tak ako to robí Fico a Tomanová no tak sa búrim a poviem nie. Vy mi siahate na moju slobodu na moju prosperitu na peniaze a slobodnú vôľu mojej rodiny. Poviem nie nerúbte národný park nie nevyvlastňujte súkromný majetok. Ale to naši ľudia nevedia. Tešia sa že zatiaľ máme hospodársky rast ale ten začne klesať ak budeme takto mrhať peniazmi. Vodia nás za krúžok v nose ako také stádo. Po Mečiarovi prišiel Fico a povedal ja to za vás vybavím. Fico môže klamať jedno volebné obdobie dúfam že nie dve ale ľudia mu potom na to prídu.

Katarína Šelestiaková rozhovor bol pôvodne uverejnený v týždenníku Plus 7 dní dňa 7. septembra 2007.

Comments

Komentáre