title=Vláda síce navrhuje otvoriť na obdobie od 1. 1. do 30. 6. 2008 aj priebežný dôchodkový pilier evidentne jej však nejde o to aby sa ľudia ktorí sa z nejakého dôvodu nestihli zaregistrovať do druhého piliera teraz masovo odhlasovali zo Sociálnej poisťovne (SP). Upodozrievať Fica s Tomanovou z toho že by chceli naháňať kšefty DSS naozaj netreba.

Zámer posilniť prvý pilier na úkor druhého bol úplne zjavný z pôvodného návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Návrh obsahoval korumpujúce ustanovenie podľa ktorého by si sporitelia opúšťajúci 2. pilier nemuseli nasporené prostriedky so sebou preniesť do SP ale mohli by si ich nechať a doslova prejesť. S takto nastaveným „motivačným faktorom“ by v prvom polroku budúceho roku v súboji dvoch dôchodkových pilierov ten prvý ťahal zrejme za dlhší koniec. Tomanovej návrh vyvolal vlnu kritiky a pripomienky a tak už novela posunutá do parlamentu už tento „motivačný faktor“ neobsahuje.

Stále však existuje riziko že v prípade schválenia novely a otvorenia druhého piliera sa začne s kampaňou aby čo najviac sporiteľov sa vrátilo späť do čisto priebežného systému. Kampaň síce v takom prípade zrejme budú robiť aj DSS no je tu jeden zásadný rozdiel. Vláda svoj návrh oficiálne nezdôvodňuje snahou oslabiť 2. pilier ale snahou riešiť situáciu tých sporiteľov pre ktorých je zotrvanie v druhom pilieri nevýhodné.

Ak vláda začne s kampaňou prezradí tým že jej skutočné zámery sú iné ako deklaruje. Že jej nejde len o sporiteľov pre ktorých je druhý pilier nevýhodný ale aj o celkové oslabenie druhého piliera. A nie je podstatné či preto lebo Robertovi Ficovi ležia v žalúdku okrem súkromných zdravotných poisťovní aj DSS alebo preto aby návratom časti sporiteľov z druhého piliera ušetril v najbližších rokoch na krytí deficitu SP a mohol ušetrené prostriedky porozhadzovať s tým že sekeru zaplatí neskôr niekto iný. Presun sporiteľov späť do priebežného systému totiž teraz zmenší očakávaný deficit SP súvisiaci s dôchodkovou reformou „zmenší“ ho však iba tým že ho odsunie na neskôr. Ľudia ktorých teraz SP získa od DSS-iek jej síce aktuálne ako poistenci prinesú viac zdrojov ale ako budúci dôchodcovia jej aj viac zdrojov odčerpajú.

Keďže vláde nemožno dôverovať že jej otvorením 2. piliera ide iba o to čo aj oficiálne priznáva bolo by žiaduce sa poistiť proti možnému zneužívaniu verejných prostriedkov na štátnu kampaň proti 2. pilieru – tou poistkou je zákaz používať verejné zdroje na reklamnú kampaň či iné šírenie informácií ktoré by mohlo ovplyvniť rozhodovanie sporiteľov v otázke ich zotrvania v druhom pilieri. Ak vláde ide naozaj len o sporiteľov pre ktorých je druhý pilier nevýhodný nemá dôvod voči takejto zmene svojho návrhu čokoľvek namietať. Ak sa však chystá viesť štátnu kampaň proti 2. pilieru takýto pozmeňujúci návrh bude pre ňu samozrejme neprijateľný.

Článok bol uverejnený v denníku Hospodárske noviny dňa 15. októbra 2007.

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.