Republikový snem Občianskej konzervatívnej strany (OKS) dnes vyzval Národnú radu SR aby vyhlásila referendum o prijatí európskej ústavy. Podľa OKS by tak parlament mal urobiť na základe článku slovenskej ústavy o vstupe do štátneho zväzku s inými štátmi.

Obsah ústavnej zmluvy EÚ ktorú lídri členských štátov podpíšu 29. októbra v Ríme pritom OKS odmieta. „Schválenie euroústavy nie je v záujme SR a jej občanov ale rovnako nie je ani v záujme ostatných členských krajín EÚ a ich obyvateľov ani v záujme samotnej EÚ“ uviedol pre TASR po bratislavskom sneme predseda strany Peter Tatár. Konzervatívci sú pritom za EÚ ktorá zostane spoločenstvom dobrovoľne spolupracujúcich suverénnych štátov.

OKS je taktiež proti urýchľovaniu vstupu Slovenska do Európskej menovej únie pretože jednotná európska mena sa podľa tejto strany stáva v únii nástrojom politickej centralizácie a vytvára tlak na ďalšiu harmonizáciu ekonomických a sociálnych politík napríklad v daňovej oblasti.

V domácej politike chce OKS oslovovať reformných voličov „nespokojných rovnako s prázdnymi rečami opozície ako aj s morálnym zlyhaním SDKÚ a ANO ale aj s nedôveryhodnosťou Slobodného fóra ktoré prezentuje na verejnosti namiesto návratu politických hodnôt zápas o vnútrostranícke korytá.“ Slovensko podľa Tatára potrebuje ďalšie prehĺbenie reforiem a ich nastavenie na prospech kvality života ľudí.

Novými podpredsedami OKS sa dnes stali Ondrej Dostál a Peter Martinovič. Nahradili tak Františka Šebeja a Reného Bílika ktorí z týchto funkcií v minulosti odstúpili. Za nového ústredného tajomníka zvolili štyri desiatky delegátov Ľubomíra Mikušku.

Comments

Komentáre