Vláda nebola podľa Občianskej konzervatívnej strany (OKS) objektívna pri odpočte svojho štvorročného pôsobenia. Odpočet vlády je tak iba sústavou nesplnených sľubov tvrdí predseda Programovej rady OKS Peter Zajac.

Nepodarilo sa jej splniť najmä záväzok rozsiahlej zmeny charakteru verejného života ktorý z odpočtu úplne vypustila zdôraznil Zajac na dnešnom brífingu OKS. O množstve úloh ktoré si stanovila vo svojom programovom vyhlásení navyše v odpočte vôbec nehovorí. Kabinet kritizoval aj preto že si v hodnotení svojho uplynulého pôsobenia prisvojil zásluhy za činnosť parlamentu predovšetkým poslanecké iniciatívy OKS KDH a ďalších strán. Stalo sa tak podľa Zajaca v prípade zákona o strategických podnikoch tzv. infozákona pri novele Ústavy SR či pri znižovaní daní.

Predseda strany Peter Tatár pripomenul že vo viacerých oblastiach sa pomery počas pôsobenia Dzurindovej vlády zhoršili: extrémne sa prehĺbili problémy v zdravotníctve v sociálnej oblasti zvýšilo sa plytvanie verejnými financiami. Decentralizácia plánovaná v rámci reformy verejnej správy v realizovanej podobe má skôr charakter rozmnoženia úradov a tým aj zvýšenia byrokracie a korupcie dodal líder OKS.

Keďže poslanci ktorí sa dnes hlásia k OKS sústavne kritizovali činnosť kabinetu a najmä v prvých dvoch rokoch aktívne prispievali do legislatívnej činnosti nemajú dnes pocit že nesú zodpovednosť za nedôsledné plnenie programového vyhlásenia.

V správe o odpočte plnenia vládneho programu ktorú minulý týždeň schválil kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu sa konštatuje že slovenská vláda naplnila svoje základné zámery v programovom vyhlásení z roku 1998 napriek všetkým „zložitostiam“ ktoré sprevádzali jej činnosť.

Comments

Komentáre