Občianska konzervatívna strana (OKS) pokladá postoj premiéra Mikuláša Dzurindu v kauze tendra na nákup vlakových súprav pre Železničnú spoločnosť a. s. za nedôveryhodný. Návrh na odvolanie Dzurindu však OKS tesne pred voľbami nepodporí lebo o tom či zotrvá v premiérskej funkcii rozhodnú občania už v septembrových parlamentných voľbách. Predseda OKS Peter Tatár to uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Dzurinda vo svojom konaní obišiel vecné riešenie problému neodpovedal na otázku výhodnosti oboch ponúk a nezaujal postoj k navrhovanému odbornému posúdeniu výhodnosti tendra a jeho opakovaniu konštatoval ďalej Tatár. „Svoju pozornosť zameral len a výlučne na potrestanie tých ktorí na nevýhodnosť tendra upozorňovali.“ Dzurinda sa podľa neho svojou nečinnosťou napriek znalosti problému tendra verejne zbavil zodpovednosti premiéra ktorého základnou povinnosťou je zo zákona koordinovanie činnosti vlády a teda aj rezortu dopravy a spojov. „Navyše skutočnosť že predsedom výberovej komisie je brat predsedu vlády je vecným naplnením konfliktu záujmov“ konštatoval Tatár.

V súvislosti s programom OKS do jesenných volieb jej podpredseda Peter Osuský povedal že strana bude presadzovať prijatie úplne novej a modernej ústavy. Občianski konzervatívci sú za vytvorenie realistickej preambuly rešpektujúcej občiansky charakter štátu zrušenie niektorých deklaratórnych a nevynútiteľných práv hospodárskej a sociálnej povahy stanovenie povinnosti vyrovnaného štátneho rozpočtu či zúženie poslaneckej imunity. OKS bude okrem iného presadzovať i reštitúcie rehabilitácie a zásadnú zmenu zákona o pôde ako aj o transformácii družstiev. Zasadzovať sa bude za zásadnú zmenu štruktúry Legislatívnej rady vlády pričom by zasadania tohto najdôležitejšieho poradného orgánu exekutívy mali byť verejné.

Comments

Komentáre