Vláda počas svojho funkčného obdobia nepripravila fakticky ani jeden reformný zákon a jej predseda a šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda zničil dôveru voličov v zmenu správania sa politikov. Takto dnes zhodnotil činnosť vlády a SDKÚ predseda Programovej rady Občianskej konzervatívnej strany Peter Zajac.

SDKÚ nesie podľa neho najväčší podiel zodpovednosti za to že šanca na zmenu sľubovaná Slovenskou demokratickou koalíciou bola využitá len veľmi slabo. „SDKÚ sa vydáva za stranu reforiem v skutočnosti však sama žiadne reformy nepripravila k nie všetkým sa pridala a viaceré reformné návrhy aktívne odmietla“ vyhlásil Zajac. Odpočet SDKÚ s názvom Priestor pre fakty nazval Priestorom pre manipuláciu s faktami a dodal že pri odpočte používa Dzurindova strana lož ako pracovnú metódu. Všetky reformy sa podľa Zajaca začali pripravovať neskoro. Išlo najmä o reformu verejnej správy ktorú on považuje za hlbokú deformáciu či neskoré prijatie balíčka ekonomických opatrení v roku 1999. Zlepšenie medzinárodného postavenia SR je síce úspechom ale to je zásluha celej vládnej koalície a stačilo na to dodržiavať elementárne demokratické pravidlá povedal Zajac. Na druhej strane práve OKS je podľa jej predsedu Petra Tatára nositeľom programu SDK. „Boli sme jediní ktorí trvali na skutočných reformách v zdravotníctve a pri reforme ústavy navrhovali odstránenie socialistického postavenia vlády voči občanom“ uviedol Tatár.

Predstavitelia vtedajšej Demokratickej strany na kongrese SDK síce hlasovali za bod číslo jeden Zmluvy SDK s občanmi nárast priemernej mzdy na dvojnásobok ale „boli sme proti tomu aby sa uvádzali niektoré konkrétne čísla“ podotkol Zajac. OKS podľa neho nemôže niesť zodpovednosť za to ako postupovala vláda keďže práve chýbajúce reformy neumožnili realizovať predvolebné sľuby SDK.

Za jednu z prvých Dzurindových politických chýb považuje Zajac postup v SDK po voľbách. „Keby Dzurinda čestne a poctivo postupoval v prípade SDK mal by o jeden kľúčový problém menej“ poznamenal a dodal že „politické pokušenie bolo priveľké na to aby sa z Dzurindu stal skutočný štátnik“. SDKÚ sa podľa Zajaca „utopila v mori kompromisov“ a jej neskorší politici od začiatku svojho pôsobenia vo vláde ustupovali ľavici.

Na otázku TASR ako po takejto kritike môže OKS uvádzať SDKÚ v zozname svojich potenciálnych predvolebných partnerov Zajac uviedol že „my nežijeme vo vzduchoprázdne“ a môžu spolupracovať len s tými politickými stranami ktoré existujú.

Comments

Komentáre