Dominovej efekt

title=

Sociálnej demagógii prichádzajú na Slovensku ťažké časy. Robert Fico síce stále rozpráva o nízkej životnej úrovni slovenských dôchodcov sám život ho však usvedčuje zo lži. Slovenským dôchodcom sa totiž darí zo dňa na deň lepšie ba podľa niektorých medzinárodných ukazovateľov kvality života dôchodcov patrí Slovensko k celosvetovej špičke. Jedným z nich je Dominovej index zavedený Výborom OSN pre sociálne záležitosti v roku 2000.

Dominovej index je zostavovaný na základe počtu dôchodcov ktorí v priebehu roka poskytli politickej strane dar vo výške rovnajúcej sa najmenej výške priemernej ročnej mzdy v národnom hospodárstve. Hoci nejde o komplexný ukazovateľ experti OSN sú presvedčení že práve na jeho základe je možné najspoľahlivejšie porovnávať životnú úroveň dôchodcov v rôznych krajinách. Môžeme byť právom hrdí na to že index bol pomenovaný po slovenskej dôchodkyni Márii Dominovej z Trenčianskych Teplíc ktorá v roku 2000 darovala SDKÚ 230 000 korún. Index okrem počtu takýchto dôchodcov odráža aj ich podiel na populácii výšku poskytnutých darov a od roku 2004 aj tzv. koeficient zabúdania. Ten vyjadruje priemerný čas za ktorý darca úplne zabudne že vôbec nejaký dar poskytol čo znamená že sa má tak dobre že si na taký bagateľ už ani nespomenie. Základnú hodnotu koeficientu (4 roky) určila OSN na základe faktu že M. Dominová si v roku 2004 teda 4 roky po obdarovaní SDKÚ už na nič nepamätala a spomenula si na to až v roku 2006 po absolvovaní špeciálnej liečebnej procedúry ktorú jej bezplatne poskytla prokuratúra počas vyšetrovania kauzy darov SDKÚ.

Zo šiestich rokov čo sa Dominovej index zisťuje sa Slovensko v celosvetovom porovnaní umiestnilo na 1. mieste v piatich prípadoch. Výnimkou bol len rok 2004 keď niekoľko prestarnutých členov klanu Rockefellerovcov podporilo vysokými čiastkami znovuzvolenie G. W. Busha. Zočivoči týmto nespochybniteľným faktom je jasné že ficovskej demagógii o nízkych dôchodkoch už na Slovensku dlho ruže nepokvitnú.

Dobrú noc

Comments

Komentáre