Nedajme sa vydierať

title=Pomáhal som pacientom a myslím si že lekár nie je o nič viac človek ako iný človek. Ako lekári by sme sa nemali vyvyšovať. Pomáhame slúžime v kritických situáciách máme špeciálne skúsenosti stretávame sa s utrpením tela a duše to áno. Ale to je česť a zodpovednosť ktorú sme si vedome zvolili nie výsada.

Nemyslím si že práve lekár je pánom života a pánom zdravia. To chcem povedať najmä nelekárom. A lekárom: pozrime sa do zrkadla. Nič nám nedáva právo cítiť sa niekým viac ako sú tí ktorým slúžime. Na toto som myslel keď niektorí začali štrajk. Prečo? Pretože štrajkujúci lekári všetkých ľudí vydierajú. Každého. Áno lekári vydierajú obyčajných ľudí. Mnohí ľudia si pre štrajk prirodzene pomysleli: čo ak teraz budem mať úraz alebo vážne ochoriem? Kto mi pomôže? Nuž nech vláda radšej pridá lekárom. A tu treba povedať nelekárom aj lekárom: každá koruna o ktorej rozhoduje vláda je vždy len z nášho vrecka. Okrem našich daní a platieb ako je zdravotné poistenie vláda nedisponuje ani halierom. Všetko platíme my vydieraní občania.

Čo žiadajú vrhači bielych plášťov? Zvýšiť platy a zastaviť transformáciu nemocníc. Áno zvýšenie platov získava zdravotníkov pre štrajk. Zastaviť transformáciu – to je zasa návrat z roku 2006 až pred rok 1989. Pozývajú na námestia vyzývajú celé Slovensko. Spomenul som si na generálny štrajk v novembri 1989 – je tu nejaká podobnosť? Nie naopak. Vidím len príkre protiklady. Dnes sa štrajkujúci vyhrážajú lekárom ktorí pracujú a neštrajkujú. V novembri 1989 sa obrancovia komunizmu vyhrážali ľudom ktorí šli na námestia. November sa postavil nelegitímnemu režimu. Dnes sa štrajkuje proti legitímnej vláde. November žiadal slobodu pre všetkých. Zdravotníci žiadajú zachovať starý režim a platy len pre seba. V novembri sme túžili po slobode ktorá je prirodzene spojená s osobnou zodpovednosťou. Lekári štrajkujú proti svojej osobnej zodpovednosti a proti slobode všetkých platcov daní a odvodov. Vidím však podobnosť s protitransformačným „štrajkom“ za Mečiara ktorý viedol Ľudovít Černák pred voľbami v roku 1992.

A čo politici? Protiferomné HZDS Smer a Slobodné fórum štrajk podporujú. Predseda SDKÚ-DS strká hlavu do piesku a strany vládnej koalície s ním. Minister zdravotníctva hovorí že o mzdách treba rokovať so zamestnávateľmi. Ale štrajkujúci „odborári“ rokovať nechcú.

Dovolím si preto ja verejne varovať pred „demokratickým“ čiže „slobodným“ smerom späť. Nelekárom odkazujem – nedajte sa vydierať. Lekárom radím – nedajte sa manipulovať. Ale nebojte sa súťažiť o svojho pacienta.

Článok bol uverejnený v denníku SME dňa 19. apríla 2006.

Comments

Komentáre