Posvätný CAP

title=

Českí chovatelia hovädzieho dobytka sa tešia. Musia totiž zaplatiť 167 miliónov českých korún pokutu za to že vyprodukovali viac mlieka ako im Európska únia dovolila. Ak pokutu zaplatia Únia im zvýši kvóty na výrobu.

Že je to zvrátené nelogické smiešne?

Podľa euroúradníckej logiky je to úplne v poriadku. Najprv potrestáme úspešných pokutou a potom ak ju zaplatia a nebudú sa brániť tak ako by sa proti nespravodlivosti bránil každý komu zostala ešte štipka zdravého sedliackeho rozumu im dovolíme byť úspešnejší. Pri takomto postupe sa kľudne môže stať že onedlho aj slovenskí farmári budú túžiť po pokute ktorú zaplatia aby mohli vyrábať viac.

Regulácie kvóty pokuty a limity sú priamym dôsledkom spoločnej poľnohospodárskej politiky Únie príznačne nazývanej CAP.

Aj s limitmi na výrobu mlieka je to podobné ako s dotáciami za nepestovanie ničoho či reguláciou cien cukru alebo trebárs už povestným zakrivením banánov. Únia týmito opatreniami spoľahlivo a presne triafa znovu a znovu to isté – capa.

Nechcem si predstaviť čo by sa stalo ak by sa členom únie stala India – produkcia hovädzieho mäsa by síce nebol problém zato ale produkcia mlieka by euroúradníkom poriadne zamotala hlavy. Ani nehovoriac o tom že smernica o posvätnosti kráv by narazila na inú rovnako dôležitú posvätnosť v očiach Bruselu – posvätnosť CAP-a.

Dobrú noc

Comments

Komentáre