Dnes som podal podnet na trestné stíhanie v kauze tunelovania eurofondov súvisiacej s aktivitami firmy Star EU. Podnet sa týka podozrenia z možného spáchania trestných činov machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe podľa § 266 Trestného zákona (TZ) podvodu podľa § 221 TZ subvenčného podvodu podľa § 225 TZ a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 TZ.

title=

K spáchaniu niektorého z uvedených trestných činov mohlo podľa môjho názoru prísť v súvislosti s konaním opísaným a zdokumentovaným v štúdii Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Externý projektový manažment ako forma tunelovania fondov Európskej únie: 70 projektov Star EU a.s. ktorej autorom je Ivan Kuhn. Okolnosti prípadu sú popísané aj v článkoch publikovaných v denníku SME a v ďalších médiách.

Tieto informácie vyvolávajú podozrenie že išlo o organizovanú akciu s cieľom tunelovania eurofondov. Podozrenie umocňujú informácie z článkov publikovaných v marci 2008 v denníku SME podľa ktorých vtedajší generálny manažér strany SMER-SD a súčasný minister práce sociálnych vecí a rodiny Ján Richter odporúčal starostom a primátorom za SMER-SD v Košickom a Prešovskom kraji na prípravu projektov práve firmu Star EU.

Podanie trestného oznámenia som avizoval na dnešnej spoločnej tlačovej besede hnutia NOVA a Občianskej konzervatívnej strany na ktorej predstavitelia NOVA Daniel Lipšic a Gábor Grendel informovali o podnetoch ktoré v tejto veci podávajú na Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 27. augusta 2014.

Súvisiace informácie:

Podnet na trestné stíhanie (formát PDF)

SME: V Smere mlčia o firme Star EU ktorá vyhrala 70 súťaží zo 70

Tlačová konferencia: Trestné oznámenie v kauze Star EU

Spustiť

Zdroj: NR SR

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.