title=„Kraj má napĺňať svoje kompetencie a nie suplovať súkromný sektor“ tvrdí Rožňavčan Ivan Kuhn ktorý sa o post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) uchádza ako kandidát OKS. Ivan Kuhn sa niekoľkokrát stretol s výsledkami práce KSK a vo väčšine prípadov to boli negatívne skúsenosti. Keďže pravicové strany neboli schopné dohodnúť sa na spoločnom kandidátovi rozhodol sa kandidovať sám.

Kedy ste sa definitívne rozhodli že budete v týchto voľbách kandidovať?

Bolo to po tom čo Most-Híd oznámil svoju podporu ľavicovému kandidátovi a súčasnému predsedovi KSK Zdenkovi Trebuľovi (Smer-SD). V danej chvíli sme netušili že s vlastnými kandidátmi prídu aj NOVA a KDS. Takzvané veľké pravicové strany sa za niekoľko mesiacov nielen neboli schopné dohodnúť na spoločnom kandidátovi na predsedu KSK ale žiadna z týchto strán na krajskej úrovni nepožiadala OKS o podporu svojho kandidáta.

Nezdá sa vám že je tu zrazu príliš veľa pravicových kandidátov?

Výhoda volieb predsedu KSK je v tom že je dvojkolová. Ak v prvom kole žiadny kandidát nezíska nadpolovičný počet odovzdaných hlasov do druhého kola sa dostanú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Je viac ako pravdepodobné že súčasný predseda KSK Zdenko Trebuľa sa dostane do druhého kola. Dvojkolový systém dáva možnosť vybrať v prvom kole kandidáta ktorý má dôveru najvyššieho počtu pravicových voličov a v druhom kole ho môžu podporiť aj voliči ostatných pravicových kandidátov ktorí v prvom kole neuspejú. KSK je príkladom že matematická logika – jeden spoločný kandidát má väčšia šance ako rozdrobená pravica v prvom kole dvojkolových volieb neplatí. Pred štyrmi rokmi mala pravica jedného spoločného kandidáta a ani to jej nepomohlo a kandidát Smeru vyhral už v prvom kole.

Na čo je zameraný váš volebný program?

Hlavné motívy môjho programu sú zastavenia zadlžovania vyrovnaný rozpočet nezvyšovanie daní a transparentné a efektívne využívania verejných financií pochádzajúcich z daní občanov a firiem. A rovnako transparentné a efektívne narábanie s majetkom KSK. V praxi to znamená transparentné verejné obstarávanie s využívaním elektronických aukcií všade kde je to možné. Predaj majetku iba formou obchodných verejných súťaží tiež s elektronickými aukciami. Objektívne výberové konania na obsadzovanie miest na úrade KSK aj v organizáciách v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Treba jasne povedať že samospráva na úrovni kraja nie je na to aby riešila všetky problémy ľudí v kraji. Veľa sa hovorí o potrebe vytvárať pracovné miesta. To je úloha súkromného sektora. Úlohou samosprávneho kraja je súkromnému sektoru vo vytváraní pracovných miest pomáhať napríklad tým že sa bude príkladne starať o kvalitu ciest druhej a tretej triedy. Alebo tým že na jeho území budú kvalitné stredné školy.

Aká bude a koľko bude stáť vaša kampaň?

Moja kampaň bude minimalistická vedená predovšetkým prostredníctvom internetu. Predpokladám že moji potenciálni voliči nie sú tí ktorí sa vo voľbách rozhodujú podľa počtu bilboardov jednotlivých kandidátov. Rozpočet kampane bude v stovkách eur. Presné číslo zverejním po voľbách na svojej webovej stránke tak ako som to urobil po komunálnych voľbách.

Ako by mal úrad KSK napĺňať kompetencie ktoré má zo zákona?

KSK by sa mal predovšetkým sústreďovať na napĺňanie kompetencií ktoré má zo zákona a nemíňať peniaze daňovníkov na aktivity ktoré nie sú nevyhnutné a ktoré môže respektíve má robiť súkromný sektor. Pretože tie potom chýbajú tam kde kompetencie kraja nikto nenahradí. Napríklad pri oprave alebo kompletnej rekonštrukcii ciest druhej a tretej triedy.

Čo môžu voliči očakávať po vašom zvolení?

Že budem plniť svoje predvolebné sľuby. Môj program neobsahuje žiadne veľkolepé plány nesľubujem voličom niečo čo samosprávny kraj buď nie je schopný zrealizovať alebo čo by sa dalo uskutočniť iba za cenu jeho zadlženia ktoré by v budúcnosti viedlo k tomu že kraj by nemal peniaze ani na svoje základné činnosti. Ponúkam realistický program ktorý budem do bodky plniť.

Rozhovor bol uverejnený dňa 3. novembra 2013 na spravodajskom portáli TASR teraz.sk a nájdete ho tu.

Comments

Komentáre