Premiér Robert Fico na obvinenia zo zneužívania rokovaní vlády na kampaň jeho kandidátky Moniky Flašíkovej Beňovej reaguje prostredníctvom svojej hovorkyne lžami o čerpaní eurofondov.

Včera som upozornil že na dnešné rokovanie vlády je zaradený informatívny bod o čerpaní eufofondov ktorý neštandardne predkladá europoslankyňa Flašíková Beňová. Vzhľadom na to že sa tak deje tri dni pred župnými voľbami ide o zjavné zneužitie rokovania vlády na jej predvolebnú kampaň za bratislavskú županku.

Robert Fico miesto ospravedlnenia za očividnú nehoráznosť prostredníctvom svojej hovorkyne Beatrice Szabóovej útočí na opozíciu a vyčíta jej zodpovednosť za ohrozenie čerpania eurofondov: „Od pravicových politických strán ktorých vláda zanedbaním čerpania eurofondov ohrozila ich využitie by sme skôr čakali podporu krokov smerujúcich k ich záchrane.“

Tvrdenie o zanedbaní čerpania eurofondov počas vlády Ivety Radičovej je lžou. Za Radičovej vlády sa europrojekty zazmluvňovali aj čerpali rýchlejším tempom ako za súčasnej Ficovej vlády. V porovnaní s prvou Ficovou vládou z hľadiska podielu na celkovom objeme prostriedkov len mierne pokleslo priemerné mesačné tempo zazmluvňovania (z 136 % na 129 %) kým za súčasnej vlády nastal pokles až na 073 %. Pokiaľ ide o čerpanie eurofondov tak v ňom počas vlády Ivety Radičovej nastalo výrazné zvýšenie priemerného mesačného tempa z 028 % na 095 % a za druhej Ficovej vlády nastal opäť pokles na 092 %.

Ficova vláda by si teda vo vzťahu k eurofondom mala spytovať vlastné svedomie nie poučovať opozíciu a klamať o výsledkoch vlády Ivety Radičovej.

Ondrej Dostál
predseda OKS

V Bratislave dňa 6. novembra 2013.

Zväčšiť

Comments

Komentáre

Ondrej Dostál

Ondrej Dostál je sociológ, právnik a bývalý novinár. Od roku 2016 je poslancom Národnej rady SR, v tejto úlohe pôsobil aj v rokoch 2010 až 2012. Od roku 2009 do roku 2017 bol poslancom zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja a od roku 2014 do roku 2018 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Bratislave. Je tiež poslancom miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Staré Mesto. Od apríla 2012 je predsedom OKS.